Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sabrinamosxou

New Member
Καλησπερα έχει κάνει κάποιος χειρουργείο με τον κύριο Μιχαλόπουλο η τον κύριο Κόλλια σε ρινικές βαλβίδες;Αντιμετωπίζω μεγάλο αναπνευστικό πρόβλημα.
 

dimos1972

New Member
Καλησπερα έχει κάνει κάποιος χειρουργείο με τον κύριο Μιχαλόπουλο η τον κύριο Κόλλια σε ρινικές βαλβίδες;Αντιμετωπίζω μεγάλο αναπνευστικό πρόβλημα.
Από ότι έχω ψάξει κ οι 2 είναι πολύ καλοί, αλλά ο 2 είναι ωρλ,ενώ ο πρωτος Μ είναι πλαστικος...μόνο τα καλύτερα έχω ακούσει, πάρε γνώμη κ απτούς 2 ,..,αλλά στον πλαστικο δεν σε καλύπτει η ασφάλεια...
 

Delay

Member
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΚΟΥΡΑΣ στην σκουφα στο κεντρο.εχω κανει εκει επεμαση και χωρις πρηξιμο το πιο βασικο.
 
ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΚΟΥΡΑΣ στην σκουφα στο κεντρο.εχω κανει εκει επεμαση και χωρις πρηξιμο το πιο βασικο.
Αδερφέ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να κάνω επέμβαση στον Σκούρα. Μπορείς να μου στείλεις σε ένα πμ πόσο σου βγήκε η επέμβαση και τί άλλα τριγύρω κόστη (εξετάσεις κλπ κλπ) είχε και αν έκανες αισθητική ή και λειτουργική; Ευχαριστώ.
 

Α.Κ.

New Member
Καλησπέρα, ψάχνω γιατρό για επανορθωτική ρινοπλαστική και θα με βοηθούσε πολύ αν μου προτείνατε γιατρούς που έχετε καλή εμπειρία σε επανορθωτική. Ευχαριστώ πολύ!! :)
 

green

New Member
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η ειδικότητα Πλαστικός Προσώπου οπότε θα σας πρότεινα να πάτε στο εξωτερικό για ρινοπλαστική. Στην Ελλάδα όχι μόνο δεν υπάρχει η εξειδίκευση αλλά κυρίως λείπει το ήθος και ο επαγγελματισμός από τους περισσότερους από αυτούς που αναφέρετε. Έχω υποφέρει και θα συνεχίσω να υποφέρω από τα ιατρικά λάθη ενός απαράδεκτου χασάπη αν και έκανα δεύτερο χειρουργείο στο εξωτερικό και διορθώθηκαν κάποια από τα λάθη του πρώτου. Επίσης, να προσέχετε αυτά που διαβάζετε γιατί κάποια από αυτά είναι διαφημίσεις! Όποιος θέλει ας μου στείλει PM.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η ειδικότητα Πλαστικός Προσώπου οπότε θα σας πρότεινα να πάτε στο εξωτερικό για ρινοπλαστική. Στην Ελλάδα όχι μόνο δεν υπάρχει η εξειδίκευση αλλά κυρίως λείπει το ήθος και ο επαγγελματισμός από τους περισσότερους από αυτούς που αναφέρετε. Έχω υποφέρει και θα συνεχίσω να υποφέρω από τα ιατρικά λάθη ενός απαράδεκτου χασάπη αν και έκανα δεύτερο χειρουργείο στο εξωτερικό και διορθώθηκαν κάποια από τα λάθη του πρώτου. Επίσης, να προσέχετε αυτά που διαβάζετε γιατί κάποια από αυτά είναι διαφημίσεις! Όποιος θέλει ας μου στείλει PM.
Σκοπεύω να κάνω ρινοπλαστική και για αισθητικούς και για λειτουργικούς λόγους, γιατί έχω πρόβλημα που με δυσκολεύει στην αναπνοή. Θα ήθελα πολύ να μου πεις την εμπειρία σου.
 

Zoi Geo

New Member
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει η ειδικότητα Πλαστικός Προσώπου οπότε θα σας πρότεινα να πάτε στο εξωτερικό για ρινοπλαστική. Στην Ελλάδα όχι μόνο δεν υπάρχει η εξειδίκευση αλλά κυρίως λείπει το ήθος και ο επαγγελματισμός από τους περισσότερους από αυτούς που αναφέρετε. Έχω υποφέρει και θα συνεχίσω να υποφέρω από τα ιατρικά λάθη ενός απαράδεκτου χασάπη αν και έκανα δεύτερο χειρουργείο στο εξωτερικό και διορθώθηκαν κάποια από τα λάθη του πρώτου. Επίσης, να προσέχετε αυτά που διαβάζετε γιατί κάποια από αυτά είναι διαφημίσεις! Όποιος θέλει ας μου στείλει PM.
Επιτέλους κάποιος το είπε. Και γω με χάπια είμαι και πήγα έξω για να βρω την υγεία μου. Στην Ελλάδα είναι όλοι χασάπηδες και ειδικά τα μεγαλύτερα ονόματα. Μέχρι και τρύπα στο διάφραγμα έκανε ένας γνωστός σε έναν φίλο μου. Από την σκυλα στην Χάρυβδη
 

Zoi Geo

New Member
Έχω τις ίδιες εντυπώσεις ; Τι να κάνω να τον εμπιστευθώ; Ισχύουν οι καλές φήμες ; Η οχι; Ας μου πει κάποιος !
ΟΧΙ μείνετε μακριά του…. κακος άνθρωπος πέρα από κακος ιατρός. Κατέστρεψε την μύτη της φιλης μου και της συμπεριφέρθηκε με τον χειρότερο τρόπο αφού βέβαια ζητάει για μια πρωτογενη 5000. Πληρώνετε μια ανυπόστατη φήμη και μια ψευδής αίσθηση ασφαλείας μέχρι να σας καταστρεψει και Ν δείτε τον πραγματικό του εαυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ritsakii

New Member
Εγώ πάντως κατέβηκα Αθήνα εδώ Θεσσαλονίκη δε βρήκα κάποιον αποκλειστικά εξειδικευμένο σε αυτό αν και ο Γκουντάκος πρέπει να είναι αξιόλογος τον είχα επισκεφτεί μόνο αλλά τελικά προτίμησα να πάω Αθήνα. Επίσης μόνο ωρλ για μύτες ποτε πλαστικούς
The
Καλησπέρα εχω διαβάσει παρά πολλά σχετικά με ρινοπλαστικη αλλά δεν μπορώ ακόμα να καταλήξω σε γιατρό .Ενδιαφέρομαι για αισθητική αποκλειστικά επέμβαση . Όσοι είστε απο Θεσσαλονίκη μοιραστείτε γιατρούς κ εμπειριες . Εχω επισκεφτεί Αριστομένη , εχω στα πλάνα μου τον ωρλ Γκουντάκο (από Θεσσαλονίκη) , ωρλ Λουλουδη και Παυλιδελη (από Αθήνα).
Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι κι εγώ για Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να μάθω αν κατέληξες καπου, σκέφτομαι κι εγώ για τον Γκουντ., αν έχεις κάποια γνωμη θα ήθελα να μάθω, ευχαριστώ!
 

EVH

New Member
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ , ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΗ . ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΛΕΙΝΩ ΠΡΟΣ ΚΥΠΡΑΙΟΥ ΚΑΙ ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟ . ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ Ή ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ , ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΕΙ !
 
Καλησπέρα στο forum.Eίχα κάνει στο παρελθον ρινοπλαστικη στον Τζώρτζη(πλαστικός χειρούργος) και μου έκανε μεγάλη ζημιά στη ράχη.Τώρα θα χρειαστει να παρθει μόσχευμα για να αποκατασταθεί η ράχη.Δεν ξερω όμως ποιος είναι ο καταλληλος χειρούργος εδώ στην Ελλάδα που μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτό.Θα ηθελα να μου πείτε γνώμες ειδικα για αυτη τη περιπτωση που είπα.Ποιον θεωρειτε τον καταλληλότερο στην Ελλάδα αν υπαρχει τέτοιος εδω.
 

Katerinaaaa

New Member
Θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου με τον Δ.Λ. (Αθηνα). Ανηθικος και οτι χειροτερο σε ιατρος και ανθρωπος. Πραγματικα μονο στο μαρκετινγκ ειναι καλος. Επιστημονας δεν ειναι, ειδικα οταν παιρνει μια φυσιολογιξη μυτη και την πετσοκοβει. Χασαπης ναι. Εμπορος ναι. Ιατρος με την καμια. Οτι πιο χειριστικο σε ανθρωπο και εγωπαθης μεχρι τελους σε σημειο κινδυνου. Ναρκισσος και ολο λογια. Καλυτερα να μην βρεθει κανενας στα χερια του συνειδητα.
 

Katerinaaaa

New Member
Καλησπέρα εχω διαβάσει παρά πολλά σχετικά με ρινοπλαστικη αλλά δεν μπορώ ακόμα να καταλήξω σε γιατρό .Ενδιαφέρομαι για αισθητική αποκλειστικά επέμβαση . Όσοι είστε απο Θεσσαλονίκη μοιραστείτε γιατρούς κ εμπειριες . Εχω επισκεφτεί Αριστομένη , εχω στα πλάνα μου τον ωρλ Γκουντάκο (από Θεσσαλονίκη) , ωρλ Λουλουδη και Παυλιδελη (από Αθήνα).
Κάθε γνώμη καλοδεχούμενη.
Μακρια απο τον 2ο.
 

Katerinaaaa

New Member
Kαλησπερα στο forum. O λογος που γραφω αυτο το σχολιο ειναι για να ενημερωσω τον κοσμο οσον αφορα τη δικη μου αρνητικη εμπειρια.
Ειχα κανει και εγω ρινοπλαστικη πριν καποια χρονια..., το αποτελεσμα τραγικο. Την ρινοπλαστικη την εκανα το 2008 σε ιδιωτικο νοσοκομειο των Αθηνων.Οταν μετα πηγα στο γραφειο του γιατρου για να μου βγαλει το γυψο, το αποτελεσμα που ειδα δεν μου αρεσε καθολου, η μυτη ηταν πρησμενη και παραμορφωμενη.Φυσικα προσπαθησε να με καθυσηχασει με τα γνωστα ψεματα οτι η μυτη ειναι πρησμενη και οτι θα αποκτησει το τελικο της σχημα σε εξι με οχτω μηνες περιπου, φυσικα ολα αυτα ηταν ψεματα. Το αισθητικο προβλημα της μυτης μου ηταν οτι ειχε καμπουρα.Αυτο που συμφωνησαμε, ηταν να μου κατεβαζε λιγο το κοκαλο, ωστε η μυτη να φαινεται πιο ισια στο προφιλ, αλλα σε καμια περιπτωση μεγαλες αλλαγες. Το αποτελεσμα της επεμβασης ηταν η μυτη στο προφιλ να δειχνει υπερβολικα κοιλη και το χειροτερο να σπαει ακριβως στην μεση!!!. Απο τοτε πηγα σε διαφορους γιατρους, απο τους οποιους ακουσα διαφορετικα πραγματα. Οι μισοι μου ειπαν να παρουμε μοσχευμα απο χονδρο για να γεμισουμε την περιοχη ενω οι αλλοι μισοι μου ειπαν οτι ο χονδρος αποροφαται και οτι πρεπει να παρουμε μοσχευμα απο οστο. Τελικα διαλεξα την πιο ασφαλη λυση,απο το 2009 κανω ενεσεις υαλουρονικου στη μυτη καθε δυο χρονια. Γιαυτο οσοι θελετε να κανετε ρινοπλαστικη σκεφτειτε το καλα μπορει τα πραγματα να μην εξελιχθουν οπως θα θελατε.
Ειλικρινα δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι αυτη ειναι η ασφαλεστερη τεχνικη. Προκειται ωστοσο για παραπληροφορηση. Το υαλουρονικο μπορει να κανει 1) migration 2) νεκρωση 3) αφαιρειται δυσκολα. Ειναι αρκετα επικινδυνο ειδικα στο τιπ σε σημειο που απλα θα ισχαιμησουν αγγεια και θα νεκρωθει το δερμα. Η ληψη πλευρικου χονδρου ειναι γενικα ασφαλης επιλογη με τον σωστο ιατρο. Υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι σε ενα ρεβιζιον.
1) απορροφηση/ resorption : απορροφηση μοσχευματος με αποτελεσμα την απωλεια στηριξης της μυτης καθως και προκληση αισθητικης δυσμορφιας.
2) warping: αποφευγεται με την χρηση τεχνικης oblique split method και με τις σωστές τεχνικές το ποσοστό κινδύνου είναι 1%
3) infection/ μόλυνση: τα ρεβιζιονς έχουν πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο για ινφεκσιον από ψευδομονάδα η στρεπτόκοκκο σε ποσοστό 10% ιδιαίτερα το πρώτο εξάμηνο post op.
Αποφεύγεται με την χρήση intra op ciprofloxacine, post op medication και post op soaks( toriumi)
Η χρήση πλευρικού χόνδρου ωστόσο θεωρείται μια ασφαλής λύση καθώς αντέχει στον χρόνο σε σχέση με το ear graft και μπορεί να δώσει την στήριξη που απαιτείται σε ένα τόσο ζωτικό όργανο όσο η μύτη.

Για τα άτομα που σκέφτονται να κάνουν primary:
Θα ήθελα να πω ότι η αρχιτεκτονική και η αιμάτωση της μύτης σας θα αλλάξει ριζικά. Αποτελεί τεράστιο ρίσκο αυτό το χειρουργείο και οι ιατροί της Ελλάδας όχι μόνο δεν ειναη καταρτισμένοι αλλα χρησιμοποιούν και ψευδείς τίτλους και εξειδικεύσεις ενώ στην πραγματικότητα αυτοσχεδιάζουν
Ρωτήστε τις τεχνικές που χρησιμοποιεί ο οποίος ιατρός θα επιλέξετε και ελέγξτε το ποσο up to date είναι. Batten grafts, Tongue in groove κλπ κλπ είναι απαρχαιωμένες τεχνικές. Ακόμη ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ παίζει παρά πολύ μεγαλο ρόλο το δέρμα σας. Ένα χοντρο δέρμα χρειάζεται αρκετή στήριξη ενώ ένα λεπτο μπορεί να προσαρμοστεί και με πιο μικρα γκραφτς. Στο εξωτερικό η χρήση πλευρικού χόνδρου χρησιμοποιείται και σε primaries σε περιπτώσεις τραυματισμών, deprojected tips, valve collapses etc. Η χρήση του διαφραγματικού χόνδρου είναι ιδανική μόνο σε περίπτωση που αυτό αρκεί και δεν είναι αδύναμο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μπορεί να γίνει διάτρηση σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί λανθασμένα η απλά να αποδυναμωθεί και να λεπτύνει αρκετά.
Ένας ιατρος ο οποίος αποκρύπτει τα ρίσκα αυτού του χειρουργείου είναι εξ αρχης άκυρος. Οφείλετε να ενημερωθείτε πλήρως για τους κινδύνους και την αποκατάσταση του χειρουργείου pre op. Ζητήστε προεγχειρητικό πλανο και μην αρκεστείτε σε λόγια.

Για αυτούς που σκοπεύουν να κάνουν ρεβιζιον: Δεν είναι σπανιο άτομα να κάνουν 5-6 revisions. Αντιθέτως είναι κάτι συχνό. Ο ουλωδης ιστός σε κάθε χειρουργείο οφείλει να αφαιρείται αλλα παρολο την αφαίρεση του το δέρμα έχει προλάβει να παχυνθει, αρα αν στην αρχή είχατε λεπτο δέρμα στο τιπ πχ μπορεί να καταλήξετε να έχετε παχύ εν τελει με αποτέλεσμα να χρήζει άλλης αντιμετώπισης. Up to date grafts που χρησιμοποιούνται: lcgs, septal extension grafts, spreader grafts, extended spreader grafts. Alar rim grafts και Batten grafts είναι αδύναμα και δεν κρατούν στον χρόνο.
Για λόγους στήριξης το πλευρό είναι το καλύτερο υλικό που διαθέτουμε στα χέρια μας. Η αιμάτωση μεταβάλλεται σε κάθε χειρουργείο και περιορίζεται με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος νέκρωσης η μη σωστού healing. Δεν χειρουργούμαστε ποτε πριν τον ένα χρόνο μετεγχειρητικά καθώς τα νεοπλασια αγγεία ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί στης ανάγκες της μύτης.
 
Ειλικρινα δεν ξερω ποιος σου ειπε οτι αυτη ειναι η ασφαλεστερη τεχνικη. Προκειται ωστοσο για παραπληροφορηση. Το υαλουρονικο μπορει να κανει 1) migration 2) νεκρωση 3) αφαιρειται δυσκολα. Ειναι αρκετα επικινδυνο ειδικα στο τιπ σε σημειο που απλα θα ισχαιμησουν αγγεια και θα νεκρωθει το δερμα. Η ληψη πλευρικου χονδρου ειναι γενικα ασφαλης επιλογη με τον σωστο ιατρο. Υπαρχουν αρκετοι κινδυνοι σε ενα ρεβιζιον.
1) απορροφηση/ resorption : απορροφηση μοσχευματος με αποτελεσμα την απωλεια στηριξης της μυτης καθως και προκληση αισθητικης δυσμορφιας.
2) warping: αποφευγεται με την χρηση τεχνικης oblique split method και με τις σωστές τεχνικές το ποσοστό κινδύνου είναι 1%
3) infection/ μόλυνση: τα ρεβιζιονς έχουν πολύ μεγαλύτερο κίνδυνο για ινφεκσιον από ψευδομονάδα η στρεπτόκοκκο σε ποσοστό 10% ιδιαίτερα το πρώτο εξάμηνο post op.
Αποφεύγεται με την χρήση intra op ciprofloxacine, post op medication και post op soaks( toriumi)
Η χρήση πλευρικού χόνδρου ωστόσο θεωρείται μια ασφαλής λύση καθώς αντέχει στον χρόνο σε σχέση με το ear graft και μπορεί να δώσει την στήριξη που απαιτείται σε ένα τόσο ζωτικό όργανο όσο η μύτη.

Για τα άτομα που σκέφτονται να κάνουν primary:
Θα ήθελα να πω ότι η αρχιτεκτονική και η αιμάτωση της μύτης σας θα αλλάξει ριζικά. Αποτελεί τεράστιο ρίσκο αυτό το χειρουργείο και οι ιατροί της Ελλάδας όχι μόνο δεν ειναη καταρτισμένοι αλλα χρησιμοποιούν και ψευδείς τίτλους και εξειδικεύσεις ενώ στην πραγματικότητα αυτοσχεδιάζουν
Ρωτήστε τις τεχνικές που χρησιμοποιεί ο οποίος ιατρός θα επιλέξετε και ελέγξτε το ποσο up to date είναι. Batten grafts, Tongue in groove κλπ κλπ είναι απαρχαιωμένες τεχνικές. Ακόμη ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ παίζει παρά πολύ μεγαλο ρόλο το δέρμα σας. Ένα χοντρο δέρμα χρειάζεται αρκετή στήριξη ενώ ένα λεπτο μπορεί να προσαρμοστεί και με πιο μικρα γκραφτς. Στο εξωτερικό η χρήση πλευρικού χόνδρου χρησιμοποιείται και σε primaries σε περιπτώσεις τραυματισμών, deprojected tips, valve collapses etc. Η χρήση του διαφραγματικού χόνδρου είναι ιδανική μόνο σε περίπτωση που αυτό αρκεί και δεν είναι αδύναμο. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση μπορεί να γίνει διάτρηση σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί λανθασμένα η απλά να αποδυναμωθεί και να λεπτύνει αρκετά.
Ένας ιατρος ο οποίος αποκρύπτει τα ρίσκα αυτού του χειρουργείου είναι εξ αρχης άκυρος. Οφείλετε να ενημερωθείτε πλήρως για τους κινδύνους και την αποκατάσταση του χειρουργείου pre op. Ζητήστε προεγχειρητικό πλανο και μην αρκεστείτε σε λόγια.

Για αυτούς που σκοπεύουν να κάνουν ρεβιζιον: Δεν είναι σπανιο άτομα να κάνουν 5-6 revisions. Αντιθέτως είναι κάτι συχνό. Ο ουλωδης ιστός σε κάθε χειρουργείο οφείλει να αφαιρείται αλλα παρολο την αφαίρεση του το δέρμα έχει προλάβει να παχυνθει, αρα αν στην αρχή είχατε λεπτο δέρμα στο τιπ πχ μπορεί να καταλήξετε να έχετε παχύ εν τελει με αποτέλεσμα να χρήζει άλλης αντιμετώπισης. Up to date grafts που χρησιμοποιούνται: lcgs, septal extension grafts, spreader grafts, extended spreader grafts. Alar rim grafts και Batten grafts είναι αδύναμα και δεν κρατούν στον χρόνο.
Για λόγους στήριξης το πλευρό είναι το καλύτερο υλικό που διαθέτουμε στα χέρια μας. Η αιμάτωση μεταβάλλεται σε κάθε χειρουργείο και περιορίζεται με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος νέκρωσης η μη σωστού healing. Δεν χειρουργούμαστε ποτε πριν τον ένα χρόνο μετεγχειρητικά καθώς τα νεοπλασια αγγεία ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί στης ανάγκες της μύτης.
Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.Την επανορθωτική σκέφτομαι να την κάνω πιθανον μέσα στον Οκτώβριο, με τον χειρούργο ΩΡΛ Αθανάσιο Σκούρα.Ο κύριος Σκούρας μου είχε αφαιρέσει και το υαλουρονικό επεμβατικά πριν ένα χρόνο και για μια εβδομάδα με έβλεπε χωρίς να μου πάρει καθόλου λεφτά, πράγμα που το εκτίμησα.Ωφείλω να πω ότι έχετε δίκαιο.Η χρήση υαλουρονικού τόσα χρονια μου έκανε ζημιά στα αγγεία της μύτης με αποτέλεσμα η μύτη μου να είναι έντονα και μόνιμα κόκκινη.Τώρα ο κύριος Σκούρας μου είπε ότι θα αποκαταστήσουμε τη ράχη με οστό απο τη λεκάνη.Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε για τη συγκεκριμένη τεχνική και επίσης για την τεχνικη με πλευρικό χόνδρο, εδώ στην Ελλάδα υπάρχει κάποιος που να την γνωρίζει καλά και να μπορεις να τον εμπιστευτείς?.
 

Katerinaaaa

New Member
Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες που μου δώσατε.Την επανορθωτική σκέφτομαι να την κάνω πιθανον μέσα στον Οκτώβριο, με τον χειρούργο ΩΡΛ Αθανάσιο Σκούρα.Ο κύριος Σκούρας μου είχε αφαιρέσει και το υαλουρονικό επεμβατικά πριν ένα χρόνο και για μια εβδομάδα με έβλεπε χωρίς να μου πάρει καθόλου λεφτά, πράγμα που το εκτίμησα.Ωφείλω να πω ότι έχετε δίκαιο.Η χρήση υαλουρονικού τόσα χρονια μου έκανε ζημιά στα αγγεία της μύτης με αποτέλεσμα η μύτη μου να είναι έντονα και μόνιμα κόκκινη.Τώρα ο κύριος Σκούρας μου είπε ότι θα αποκαταστήσουμε τη ράχη με οστό απο τη λεκάνη.Θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε για τη συγκεκριμένη τεχνική και επίσης για την τεχνικη με πλευρικό χόνδρο, εδώ στην Ελλάδα υπάρχει κάποιος που να την γνωρίζει καλά και να μπορεις να τον εμπιστευτείς?.
Η αλήθεια είναι ότι η μύτη σας είναι έντονα και μόνιμα κόκκινη ακριβώς λόγω της ισχαιμίας των αγγείων όπως είπατε και είναι δυστυχώς μη αναστρέψιμη. Για την αποκατάσταση της αιμάτωση σ χρειάζονται θεραπείες σε υπερβαρικο θάλαμο για πάνω από έναν χρόνο και πάλι η αποκατάσταση θα είναι μερική. Η τεχνικη που μου αναφέρατε δεν μου φαίνεται έμπιστη αλλα θα έλεγα και άκρως ριψοκίνδυνη. Δεν γνωρίζω ωστόσο το μέγεθος του προβλήματος του bridge της μύτης σας αλλα γενικά δεν έχω ακούσει κάποια τέτοια τεχνικη. Συνήθως χρησιμοποιείται πλευρικό σ χόνδρος ωστόσο.

Για Ελλάδα η αλήθεια είναι δεν θα εμπιστευόμουν κανέναν απολύτως. Ισως αν επρπε καποιον να ήταν η κα Κυπραίου και αυτό γιατί είναι board certified και παρακολουθεί αρκετά τις εξελίξεις έξω. Ωστόσο θεωρώ ότι έχει λιγη πείρα αλλα είναι ειλικρινής. Θα σας συνεστηνα όμως να μην συνεργαστείτε με κανέναν στην Ελλάδα.
 
Μπλουζα