Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

kos1987

New Member
Fenimore είπε:
kos1987 είπε:
Σοβαρα τωρα, ισως θεματα σαν αυτο πρεπει να κλειδωσουν καποια στιγμη.Καποιες ουσιες μπορει να γινουν επικινδυνες οταν ο χρηστης αγνοει τις καμπανες που χτυπουν.Εγω αποφασισα να μη ανακοινωνω απο δω και περα τι κουμπωνω γι'αυτο τον λογο.
Το vpa μπορει να προκαλεσει θρομβοκυτταροπενια
http://anastasiamoschovaki1.blogspot.gr/2010/06/check-up_03.html

και επηρρεαζει ενα σωρο αλλους μηχανισμους πηξης.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18600085

kos το θέμα το άνοιξες εσύ ο ίδιος, οπότε μην μου μιλάς σαν να έχω μερίδιο ευθήνης για το αν πάθει κάποιος χρήστης κάτι.
Το έγραψα και όταν ανακοίνωσα πως θα το ξεκινήσω http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4063-post-77673.html#pid77673 πως δεν θέλω να εππηρεάσω κανέναν μέλος με την επιλογή μου γιατι δεν ξέρουμε ακόμα αν έχει παρενέργειες σε μακροχρόνια χρήση.

Για τα αιμοπετάλια, δεν αντιλέγω... (ειδικά εγώ που έχω "καεί" από παρενέργειες "τοπικών") , αλλά τα άρθρα φαντάζομαι αναφέρονται σε oral χρήση του φαρμάκου.

Δεν σου ειπα οτι εχεις μεριδιο ευθυνης ...Το ειπαμε και το ξαναλεμε ο καθενας το δοκιμαζει με δικη του και μονο ευθυνη.Εγω αυτο που ειπα και πολλοι με γραφουν στα @@ ειναι οτι το υγρο που εχει ουρια αυξανει κατακορυφα τις πιθανοτητες για sides.Εσυ αγνοεις τις σοβαρες παρενεργειες που σου εβγαλε.
Και κατι ακομα: ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΜΑ, εκτος και αν εχουν τεραστιο μοριακο βαρος, οποτε δεν απορροφουνται καθολου απο το δερμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
kos1987 είπε:
Δεν σου ειπα οτι εχεις μεριδιο ευθυνης ...Το ειπαμε και το ξαναλεμε ο καθενας το δοκιμαζει με δικη του και μονο ευθυνη.Εγω αυτο που ειπα και πολλοι με γραφουν στα @@ ειναι οτι το υγρο που εχει ουρια αυξανει κατακορυφα τις πιθανοτητες για sides.Εσυ αγνοεις τις σοβαρες παρενεργειες που σου εβγαλε.
Και κατι ακομα: ΟΛΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΑΙΜΑ, εκτος και αν εχουν τεραστιο μοριακο βαρος, οποτε δεν απορροφουνται καθολου απο το δερμα.

Δεν αγννοώ τις παρενέργειες, αν τις αγνοούσα απλά δεν θα έγραφα τίποτα. Είδα κάτι, ενημέρωσα τους χρήστες που το χρησιμοποιούν ή σκέφτονται να το χρησιμοποιήσουν. Αυτό μόνο.

Μπορεί στον εαυτό μου να μην το βλέπω τόσο πολύ σοβαρό ως παρενέργεια... , ή να το θέσω καλύτερα... όχι περισσότερο σοβαρό πχ από τις ταχυκαρδίες που έχουν σχεδόν όλοι με την χρήση μινοξιδίλης. Αυτό δεν σημένει βέβαια ότι το εμπιστεύομαι ως φάρμακο, καθόλου δεν το εμπιστεύομαι, όπως δεν εμπιστεύομαι κανένα άλλο φάρμακο σε τοπική ή μη χρήση.

Για τα τοπικά συμφωνώ μαζί σου ότι περνούν συστημικά με την απορρόφηση, δεν λέω το αντίθετο, όπως έχω πει και άλλες φορές: δουλεύουν τοπικά εκεί που τα βάζουμε, εμφανίζουν παρενέργειες παιρνόντας συστημικά στο αίμα.
 

somari

Active Member
To αραίωσα σε πγ. Τώρα έχω ένα διάλυμα που έχει περίπου 110ml depakine, 15 ml pg, 55ml οινοπνευμα 70% και 40ml απιονισμένο νερό. Για να δούμε.

Eπίσης έβαλα ένα μέρος του σε μπουκαλάκι με ψεκαστικό (πήρα άδειο μπουκαλάκι κολώνιας από το φαρμακείο). Ξέρει κανείς ένας ψεκασμός πόσα ml είναι;
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
somari είπε:
To αραίωσα σε πγ. Τώρα έχω ένα διάλυμα που έχει περίπου 110ml depakine, 15 ml pg, 55ml οινοπνευμα 70% και 40ml απιονισμένο νερό. Για να δούμε.

Eπίσης έβαλα ένα μέρος του σε μπουκαλάκι με ψεκαστικό (πήρα άδειο μπουκαλάκι κολώνιας από το φαρμακείο). Ξέρει κανείς ένας ψεκασμός πόσα ml είναι;

Από όσο γνωρίζω 6 ψεκασιές είναι 1 ml, αλλά για της κολώνιας ίσως είναι λιγότερο από 1 ml οι 6. απλά μέτρα 1 ml με σταγονόμετρο και βάλτο στο μπουκαλάκι, και δες πόσες ψεκασιες σε βγάζει..
 

xDante

Member
Παιδιά κανείς που το χρησιμοποιεί έκανε εξετάσεις αίματος ? Πόσταρα σε προηγούμενο ο ποστ στις αρχές του θέματος για υπολογισμό της συγκέντρωσης που κάνανε για μια πατέντα για την θεραπεία της ακμής με vpa απο τους υπόλοιπους κατάλαβα οτι η συγκέντρωση που μετρήθηκε στο αίμα ήταν απο μικρή έως αμελητέα ... και η ασπιρίνη σου προκαλεί το ίδιο αλλά στην αμερική την κουμπώνουν σαν καραμέλες ... είμαι και εγώ της άποψης να κλειδωθεί το θέμα απο την αρχή στο ευρύ κοινό και να γράφουμε εμείς που το χρησιμοποιούμε ... μην πάρουμε κανέναν στον λαιμό μας ο οποίος έχει πρόβλημα πηκτικότητας και δεν το γνωρίζει ... το θέμα είναι οτι αυτη η θρομβοκυτταροπενια που μπορεί να προκαλέσει το vpa επανέρχεται μετά ? H σου μένει για πάντα ? Αυτό που είπε ο φίλος για την ηρεμία το κατάλαβα και εγώ τις πρώτες μέρες ... εξ αλλου το vpa είναι mood stabilizer(σταθεροποιητής διάθεσης ελληνικά) και το έχουμε αναφέρει... απο εκεί και πέρα εγω δεν έχω παρατηρήσει κάτι απο παρενέργειες και κλείνω 2 μήνες σε λίγες ημέρες ... απο εξέλιξη μαλλιών το χνούδι έχει πυκνώσει εμφανώς δεν ξέρω που θα καταλήξει όμως ...
 
Γεια σας,επειδή δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω 103 σελίδες μήπως μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να βγει αυτή η κατασκευή ως φάρμακο τριχοπτωσης απο κάποια εταιρεία;
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
tsifmaster είπε:
Γεια σας,επειδή δεν έχω τον χρόνο να διαβάσω 103 σελίδες μήπως μπορείτε να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να βγει αυτή η κατασκευή ως φάρμακο τριχοπτωσης απο κάποια εταιρεία;

Αυτό είναι άγνωστο, ακόμη όλα είναι στις δοκιμές, πέρα από αυτό γιατί να περιμένεις κάτι από τις εταιρίες από την στιγμή που μπορείς να το φτιάξεις και μόνος? Σε κάνει να νιώθεις ασφάλεια ότι κάτι που πληρώνεις σε μια εταιρία είναι οκ? Εγώ όχι.. για μένα όλοι αυτοί παραπάνω είναι οι "ήρωες¨να το πω έτσι που δοκιμάζουν και ενημερώνουν όλους μας, επίσης αν με ρωτήσεις που έχεις εμπιστοσύνη στις εταιριες και στους επιστημονες? η στους χρήστες που τα δοκιμάζουν? Η απάντηση είναι στους χρήστες που τα δοκιμάζουν και μόνο.. Όπως και να έχει αν δεν γυρίσουμε τις πλάτες σε όλους αυτούς του καρχαρίες των εταιριών δεν πρόκειται να βγει κάτι καλύτερο παραέξω..

Υ.Γ. μην το λάβεις για κανένα λόγο ως επίθεση, απλά είναι η γνώμη που έχω για όλους αυτούς, και όταν ακούω κάποιον να ψάχνει κάτι αμέσως αν το βγάζει εταιρία η όχι βουρλίζομαι ταμάλα. :blush:
 
Φιλαρακι δεν πρόκειται να κάνω δοκιμές στο κεφάλι μου!φυσικα και περιμένω τις εταιρείες να το βγάλουν,γιατί θα έχουν κάνει τόσες δοκιμές και τόσες έρευνες και στο τέλος να πάρουν την έγκριση FDA!και δεν υπάρχει λόγος να βουρλιζεσαι ταμαλα,απλά σεβασου την άποψη μου ότι δεν δοκιμάζω κάτι που δεν ξέρω καν τι παρενέργειες θα έχει στην υγεία μου!
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
tsifmaster είπε:
Φιλαρακι δεν πρόκειται να κάνω δοκιμές στο κεφάλι μου!φυσικα και περιμένω τις εταιρείες να το βγάλουν,γιατί θα έχουν κάνει τόσες δοκιμές και τόσες έρευνες και στο τέλος να πάρουν την έγκριση FDA!και δεν υπάρχει λόγος να βουρλιζεσαι ταμαλα,απλά σεβασου την άποψη μου ότι δεν δοκιμάζω κάτι που δεν ξέρω καν τι παρενέργειες θα έχει στην υγεία μου!

Σεβαστή η άποψη σου εννοείται! Ότι γουστάρεις αδερφέ την γνώμη μου για όλους αυτούς σου είπα, δεν σου έκανα επίθεση αν το πήρες έτσι..
 

xDante

Member
Δεν πιστεύω μόλις το σταματήσουμε να πέσουμε σε κατάθλιψη η να συμπεριφερόμαστε σαν κοκάκηδες :p χαχα edit ρε σεις ασχετο αυτη την φωτο με τον μουτρομαλλιά γιατί την βγάζει μετά απο κάθε ποστ μου ? Μας πουλάει τρέλα το talatalk ? :huh:
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
xDante είπε:
Δεν πιστεύω μόλις το σταματήσουμε να πέσουμε σε κατάθλιψη η να συμπεριφερόμαστε σαν κοκάκηδες :p χαχα edit ρε σεις ασχετο αυτη την φωτο με τον μουτρομαλλιά γιατί την βγάζει μετά απο κάθε ποστ μου ? Μας πουλάει τρέλα το talatalk ? :huh:

Dante νομίζω είναι το πεπρωμένο σου.. χααχχααχ είναι σημάδι :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
xDante είπε:
ρε σεις ασχετο αυτη την φωτο με τον μουτρομαλλιά γιατί την βγάζει μετά απο κάθε ποστ μου ? Μας πουλάει τρέλα το talatalk ? :huh:

Ρε παιδιά μην γελάτε με την κατάσταση μου...


:21m::21m::21m::21m::21m::21m::21m::21m:
 

mikipitri

Member
συνάδελφοι, όσοι χρησιμοποιείτε γλυκερίνη αντί pg νιώθετε ότι έχετε ικανοποιητική απορρόφηση?
με όλη αυτή τη λαδίλα δεν είναι σαν να μένει όλο στο κεφάλι σας??? ή μόνο σε μένα συμβαίνει?
και κάτι άλλο σαν παρενέργεια... τις τελευταίες μέρες δεν αναπνέω καλά, σαν να υπάρχει έλλειψη οξυγόνου. σίγουρα παίζει ρόλο και η ζέστη, αλλά τέτοιες θερμοκρασίες είχαμε σχεδόν όλο το καλοκαίρι. το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?
 

xDante

Member
Re: RE: Νεα ερευνα-πολυεργαλειο Κορεατων

mikipitri είπε:
συνάδελφοι, όσοι χρησιμοποιείτε γλυκερίνη αντί pg νιώθετε ότι έχετε ικανοποιητική απορρόφηση?
με όλη αυτή τη λαδίλα δεν είναι σαν να μένει όλο στο κεφάλι σας??? ή μόνο σε μένα συμβαίνει?
και κάτι άλλο σαν παρενέργεια... τις τελευταίες μέρες δεν αναπνέω καλά, σαν να υπάρχει έλλειψη οξυγόνου. σίγουρα παίζει ρόλο και η ζέστη, αλλά τέτοιες θερμοκρασίες είχαμε σχεδόν όλο το καλοκαίρι. το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος?

Αυτο με την λαδιλα είναι όντως ενοχλητικό αν οχι εκνευριστικό .. τωρα αυτο με την αναπνοή δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς σαν να έχουν "κλείσει" τα πνευμόνια το νιώθεις η να αναπνέεις κανονικά και να μην ικονοποιήσαι απο τον αέρα που αναπνεέεις ? Για δώσε μας το feeling ...
 

mikipitri

Member
αυτή η λαδίλα μου δίνει την εντύπωση ότι δεν υπάρχει καθόλου απορρόφηση!

αναπνέω κανονικά, τα πνευμόνια φουσκώνουν επίσης κανονικά αλλά ο αέρας που εισέρχεται σαν να είναι λίγος!!!
πολύ περίεργο συναίσθημα... :(
μπας και αφήνω τον μάταιο τούτο κόσμο? :) :) :)
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Ελα.. πάψε που αφήνεις τον μάταιο τούτο κόσμο..
Πέρα από το αναπνευστικό, είδες τίποτα αίμα στο σάλιο? Η γεύση αίματος?
Πάντως αν δεν υποχωρεί αυτό με την μη ικανοποίηση εισπνοής αέρα καλύτερα να το σταματήσεις.. εφόσον σιγουρευτείς ότι είναι από αυτο..
 

mikipitri

Member
από άλλες παρενέργειες ΤΙΠΟΤΑ!!!
Αλλά αν η έλλειψη οψυγόνου (και για να συμπληρώσω και αδυναμία συγκέντρωσης) που νιώθω προέρχεται από το vpa νομίζω ότι αρκεί... θα πρέπει βέβαια πρώτα να σιγουρευτώ.
Από εβδομάδα θα πάω για γενικές εξετάσεις
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις ;) Επίσης αν δεν υποχωρεί κάνε μια παυση να δεις τι γίνεται..
 
Μπλουζα