Πέτρος 2470 FUE

jersey

Well-Known Member
Παντως χωρις να θελω να αφησω αιχμες , θεωρω πως η συγκεκριμενη φωτο εχει καποια περιεργα σημεια. Ασχολουμαι χρονια με επεξεργασια φωτογραφιας ερασιτεχνικα και εχω καποια ερωτηματικα.
Πως γινεται οι πρωτες τριχες να ειναι σωστα εστιασμενες απο την καμερα και φαινονται πεντακαθαρα (3) αλλα αποτομα η εικονα θολωνει Αυτο δεν ειναι νορμαλ. Αν δεν ειχε σωστη εστιαση η φωτογραφια δεν θα ειχαν ουτε οι πρωτες τριχες στο hairline (3) .

Στην περιοχη (1) , η εικονα μου θυμιζει λανθασμενη χρηση του εργαλειου "stamp" του photoshop (σφραγιδα) Αυτο το εργαλειο αντιγραφει τα pixels απο ενα σημειο της φωτογραφιας που οριζει ο χρηστης και τα κανει επικολληση σε ενα αλλο . Αρα μπορεις πχ να παρεις μια περιοχη που εχει πολυ μαλλι και να την επικολλησεις σε μια αλλα περιοχη διατηροντας τα χαρακτηριστικα της φωτογραφιας οπως ο φωτισμος , τα επιπεδα του λευκου κτλ. Αν γινει σωστα , πολυ δυσκολα καποιος καταλαβαινει την διαφορα με γυμνο οφθαλμο. Δειτε τις τριχες στην περιοχη (1). Καποιες φαινονται να μην ξεκινουν απο το κεφαλι αλλα να εμφανιζονται μισες σαν να εχουν επικολληθει απο μια αλλη περιοχη . Αυτο θα μπορουσε να σημαινει λανθασμενη χρηση του stamp.

Τελος στο σχεδον στο συνολο του τριχωτου αλλα κυριως στο σημειο 2 φαινεται σαν να χρησιμοποιηθηκε ενα αλλο εργαλειο που "τραβας" τα pixels της φωτογραφιας σαν να το κανεις με το δαχτυλο σου (ειναι και το εικονιδιο του στο photoshop) .Φανταστειτε να βαλεις το δαχτυλο σου σε ενα νωπο πινακα ζωγραφικης και να αναμειξεις ελαφρα τα χρωματα .Αν ομως χρησιμοποιησεις λαθος ρυθμισεις και το κανεις με μεγαλυτερη πιεση απο αυτη που πρεπει εχει ενα αφυσικο αποτελεσμα.

Τα παραπανω ειναι απο ερασιτεχνικες γνωσεις μου σε επεξεργασια φωτογραφιας και ειναι εικασιες.


Προβολή συνημμένου 43392
Ακριβώς αυτά παρατήρησα και εγώ στη συγκεκριμένη φωτογραφία. Και δεν χρειάζεται καν photoshop εφαρμογή, υπάρχουν πολύ απλές εφαρμογές στο κινητό που τις έχω χρησιμοποιήσει ερασιτεχνικά που θολώνεις σημεία, ή τραβάς με το δάχτυλο τα pixels ενός σημείου για να κρύψεις τις ατέλειες και να αλλάξεις την εικόνα όπως την θες εσύ. Βέβαια αυτά που λέμε ειναι εικασίες καθώς σίγουρος δεν μπορείς να εισαι. Ένας που ειναι επαγγελματίας σε επεξεργασία φωτογραφιών θα το καταλάβαινε αμέσως οτι κάτι δεν πάει καλά με την συγκεκριμένη φωτογραφία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
Εσύ που με κάθε ευγένεια είσαι σχετικός,για εξήγησε μας τι συμβαίνει στη φωτό..γτ κανονική,δεν την λες..τι έχει γίνει και φαίνεται έτσι στα σημεία που σου είπε ο rock.
αδερφε με καθε ευγενεια εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ!!!!
 

witcher

Well-Known Member
Ο καθένας σχετικός ή μη μπορεί να παρατηρήσει αυτά τα σημεία που θολώνουν περίεργα στη συγκεκριμένη φωτογραφία.
 

kharmacoma

Well-Known Member
Παντως χωρις να θελω να αφησω αιχμες , θεωρω πως η συγκεκριμενη φωτο εχει καποια περιεργα σημεια. Ασχολουμαι χρονια με επεξεργασια φωτογραφιας ερασιτεχνικα και εχω καποια ερωτηματικα.
Πως γινεται οι πρωτες τριχες να ειναι σωστα εστιασμενες απο την καμερα και φαινονται πεντακαθαρα (3) αλλα αποτομα η εικονα θολωνει Αυτο δεν ειναι νορμαλ. Αν δεν ειχε σωστη εστιαση η φωτογραφια δεν θα ειχαν ουτε οι πρωτες τριχες στο hairline (3) .

Στην περιοχη (1) , η εικονα μου θυμιζει λανθασμενη χρηση του εργαλειου "stamp" του photoshop (σφραγιδα) Αυτο το εργαλειο αντιγραφει τα pixels απο ενα σημειο της φωτογραφιας που οριζει ο χρηστης και τα κανει επικολληση σε ενα αλλο . Αρα μπορεις πχ να παρεις μια περιοχη που εχει πολυ μαλλι και να την επικολλησεις σε μια αλλα περιοχη διατηροντας τα χαρακτηριστικα της φωτογραφιας οπως ο φωτισμος , τα επιπεδα του λευκου κτλ. Αν γινει σωστα , πολυ δυσκολα καποιος καταλαβαινει την διαφορα με γυμνο οφθαλμο. Δειτε τις τριχες στην περιοχη (1). Καποιες φαινονται να μην ξεκινουν απο το κεφαλι αλλα να εμφανιζονται μισες σαν να εχουν επικολληθει απο μια αλλη περιοχη . Αυτο θα μπορουσε να σημαινει λανθασμενη χρηση του stamp.

Τελος στο σχεδον στο συνολο του τριχωτου αλλα κυριως στο σημειο 2 φαινεται σαν να χρησιμοποιηθηκε ενα αλλο εργαλειο που "τραβας" τα pixels της φωτογραφιας σαν να το κανεις με το δαχτυλο σου (ειναι και το εικονιδιο του στο photoshop) .Φανταστειτε να βαλεις το δαχτυλο σου σε ενα νωπο πινακα ζωγραφικης και να αναμειξεις ελαφρα τα χρωματα .Αν ομως χρησιμοποιησεις λαθος ρυθμισεις και το κανεις με μεγαλυτερη πιεση απο αυτη που πρεπει εχει ενα αφυσικο αποτελεσμα.

Τα παραπανω ειναι απο ερασιτεχνικες γνωσεις μου σε επεξεργασια φωτογραφιας και ειναι εικασιες.


Προβολή συνημμένου 43392

Ενας ακόμη κακοπροαίρετος, μπατίρης, εχθρός της κλινικής. :p
 

aeratos28

Just aeratos
Μπράβο,τέκνον μου...αερατίζεις..συνέχισε το έργον τούτο.!!
Δεν είναι καθόλου άσχετος. Ή εσύ είσαι αομματος η μας δουλεύεις όλους μεγάλε. Ένα νεογέννητο μπιζον φριζε να φέρουμε να δει τη φωτογραφία θα καταλάβει τη θολούρα και το blank space. Που θα τον πεις και άσχετο.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Μπράβο,τέκνον μου...αερατίζεις..συνέχισε το έργον τούτο.!!
Αηδία κατάντησε. Είχαμε τον έναν τώρα έσκασαν μύτη και οι goons. Που μας ανεβάζει επεξεργασμένη φώτο επιπέδου γυμνασίου και βρίζει από πάνω.
 

Gianney

Well-Known Member
Πάντως αν μιλάμε για επεξεργασία φωτογραφίας εκούσια και με στόχο τον αποπροσανατολισμό μελών η οποιοδήποτε άλλο κέρδος, νομίζω πως @CVIAL πρέπει να κάνεις κάτι;Δηλ οκ μας κοροϊδεύουν μερικοί γιατροί και κλινικές να κοροϊδεύομαστε και μεταξύ μας ...πάει πολύ
 

aeratos28

Just aeratos
Εγώ που δεν έχω ιδέα από φωτο και δεν την είχα προσέξει,δεν θυμάμαι ποιος το είπε να κοιτάξουμε γτ κάτι περίεργο φαίνεται ,πάλι δεν θα καταλάβαινα τι και πως..δλδ αν άκουγα απάντηση πως είναι θόλωμα από την κάμερα,θα το πίστευα..αλλά το παιδί αυτό ο rock τα εξήγησε ωραία που έλεγε και ο Αλέφαντος..έχουν βάση.ξερει τι λέει,δεν είπε αρλουμπες..μόνο άσχετο δεν τον λες.
Αηδία κατάντησε. Είχαμε τον έναν τώρα έσκασαν μύτη και οι goons. Που μας ανεβάζει επεξεργασμένη φώτο επιπέδου γυμνασίου και βρίζει από πάνω.
 

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Πάντως αν μιλάμε για επεξεργασία φωτογραφίας εκούσια και με στόχο τον αποπροσανατολισμό μελών η οποιοδήποτε άλλο κέρδος, νομίζω πως @CVIAL πρέπει να κάνεις κάτι;Δηλ οκ μας κοροϊδεύουν μερικοί γιατροί και κλινικές να κοροϊδεύομαστε και μεταξύ μας ...πάει πολύ
.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Εγώ που δεν έχω ιδέα από φωτο και δεν την είχα προσέξει,δεν θυμάμαι ποιος το είπε να κοιτάξουμε γτ κάτι περίεργο φαίνεται ,πάλι δεν θα καταλάβαινα τι και πως..δλδ αν άκουγα απάντηση πως είναι θόλωμα από την κάμερα,θα το πίστευα..αλλά το παιδί αυτό ο rock τα εξήγησε ωραία που έλεγε και ο Αλέφαντος..έχουν βάση.ξερει τι λέει,δεν είπε αρλουμπες..μόνο άσχετο δεν τον λες.

Εγώ ξερόλας δε θα το παίξω αλλά επειδή μερικά σκιλς από photoshop και γενικά το graphic desing έχω λόγω GTA RP συνυπογράφω όσα είπε ο Δε Ροκ . Επισης έχεις και εσύ δίκιο. Έχει βγάλει out of focus το 90 τοις εκατό της λήπτριας για να εστιάσει περισσότερο στη hairline καθώς τον βόλευε και μετά το στρετσαρε/ εκανε μπλερ. Μιλάμε για ιδιοφυια επίπεδου Νικολας Τεσλα !
 

Gianney

Well-Known Member
Είναι ξεκάθαρα εκούσια. Έχει κάνει στρετς όλη τη hairline εκτός του κροτάφου δεξιά προς εμάς καθώς βολεύει στο μάτι και μετά έχει κάνει μπλερ όλο την υπόλοιπη λήπτρια αφού πρώτα την έβγαλε out of focus για να εστιάσει στο μέτωπο - χειρλαιν . Σκιλς επιπέδου δημοτικού. Συγχαρητήρια. Ιστορικό αποτέλεσμα. Καλά Χριστούγεννα στην Anastasakis - Xristos87 Hair Clinic !
Όντως φίλε και εγώ που δεν έχω γνώσεις διαβάζοντας το ποστ τ φίλου ξανά βλέπω την θολούρα και τα σχετικά.Τ να πεις ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Legwg James

If you try to take it, .40 with a laser
Όντως φίλε και εγώ που δεν έχω γνώσεις διαβάζοντας το ποστ τ φίλου ξανά βλέπω την θολούρα και τα σχετικά.Τ να πεις ....

Ας ηρεμήσουμε γιατί βλέπω τον Χρηστάρα να μας ρωτάει τι νούμερο παπούτσι φοράμε. Ο νοών νοείτω. ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
 

Xristos87

Well-Known Member
πονατε;;;

θα ξανα βγαλω φωτο κ βιντεο!! αλλα ρε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ αληθεια τωρα αυτο π κανετε καταδεικνυει ποσο εριστικοι, κακεντρεχεις κ ποσο μενος εχετε για τον Αναστασακη π ο,τι ειναι κοντα του βαλλετε ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πάντως αν μιλάμε για επεξεργασία φωτογραφίας εκούσια και με στόχο τον αποπροσανατολισμό μελών η οποιοδήποτε άλλο κέρδος, νομίζω πως @CVIAL πρέπει να κάνεις κάτι;Δηλ οκ μας κοροϊδεύουν μερικοί γιατροί και κλινικές να κοροϊδεύομαστε και μεταξύ μας ...πάει πολύ

Έχετε μια υπερβολική βιασύνη να βγάζετε τελικά συμπεράσματα. Το σωστό και πρέπον είναι να ζητήσουμε καταρχάς από τον Χρήστο να ανεβάσει μια καθαρή φώτο. Μετά (και ανάλογα με την αντίδραση) μπορούμε να κριτικάρουμε με περισσότερη σιγουριά.
 

aeratos28

Just aeratos
Πατώνεις?
πονατε;;;

θα ξανα βγαλω φωτο κ βιντεο!! αλλα ρε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ αληθεια τωρα αυτο π κανετε καταδεικνυει ποσο εριστικοι, κακεντρεχεις κ ποσο μενος εχετε για τον Αναστασακη π ο,τι ειναι κοντα του βαλλετε ..
 

aeratos28

Just aeratos
Πονάτε λέει ο τζερεμές..με την ακόλουθη καραμέλα για τον Άνιστον..ρε τύπος,τα παιδιά αυτά που μίλησαν και είπαν τι και πως για την φωτό,δεν έχουν καμία σχέση ούτε με κόντρες ούτε με τπτ με τον γιατρό..δεν το είπε κάποιος από εμάς τους 5-6 όπως λέει ο Ντοκ σου .
(Που μπορεί να είναι 6-7-10-20++)
Γτ μιλάς έτσι για αυτούς..συγκεντρώσου.
 

Gianney

Well-Known Member
Ναι αλλά αν διάβασες πιο πάνω το ποστ μου,γράφω αν κτλ κτλ.Αφησα μια πισινή μήπως και...
Έχετε μια υπερβολική βιασύνη να βγάζετε τελικά συμπεράσματα. Το σωστό και πρέπον είναι να ζητήσουμε καταρχάς από τον Χρήστο να ανεβάσει μια καθαρή φώτο. Μετά (και ανάλογα με την αντίδραση) μπορούμε να κριτικάρουμε με περισσότερη σιγουριά.
 

nick90

Well-Known Member
Έχετε μια υπερβολική βιασύνη να βγάζετε τελικά συμπεράσματα. Το σωστό και πρέπον είναι να ζητήσουμε καταρχάς από τον Χρήστο να ανεβάσει μια καθαρή φώτο. Μετά (και ανάλογα με την αντίδραση) μπορούμε να κριτικάρουμε με περισσότερη σιγουριά.
και να βάλει καθαρή φώτο, δεν αλλάζει το γεγονός οτι η φωτογραφία έχει περίεργες θολούρες. Αυτό δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας. Εσύ δεν το είδες CVIAL ; Δηλαδή, υποθετικά αν ο καθένας επεξεργάστηκε φωτογραφίες για να παραποιήσει μια εικόνα, και μετά τον ανακαλύπτουν και απλά βάζει νέες καθαρές, ειναι λογικό αυτό να μη τιμωρείται;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλά αν διάβασες πιο πάνω το ποστ μου,γράφω αν κτλ κτλ.Αφησα μια πισινή μήπως και...

και να βάλει καθαρή φώτο, δεν αλλάζει το γεγονός οτι η φωτογραφία έχει περίεργες θολούρες. Αυτό δεν νομίζω να το αμφισβητεί κανένας. Εσύ δεν το είδες CVIAL ; Δηλαδή, υποθετικά αν ο καθένας επεξεργάστηκε φωτογραφίες για να παραποιήσει μια εικόνα, και μετά τον ανακαλύπτουν και απλά βάζει νέες καθαρές, ειναι λογικό αυτό να μη τιμωρείται;

Το πρόβλημα είναι ότι κάποιος γράφει κάτι και μετά η κατάσταση σε χρόνο dt ξεφεύγει. Ναι μπορεί να έχει θολούρες (που στο κάτω κάτω κάνουν μπαμ, είναι εμφανέστατες, άρα ηλίθια μέθοδος παραπλάνησης) για χίλιους δύο λόγους που μπορεί να είναι όπως προ είπα από ηλίθια παραπλάνηση μέχρι αποτυχημένη απόπειρα να τονίσει την hairline κάνοντας blur το background.

Η τιμωρία επέρχεται όταν υπάρχει σιγουριά. Σε όλες τις πολιτισμένες χώρες ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας καταρχήν και της καταδίκης μετά από συγκεκριμένη διαδικασία που ο καθένας υπερασπίζεται τις απόψεις του. Εσείς εδώ θέλετε λαϊκά δικαστήρια μεσαιωνικού τύπου ανάλογα με τον αν συμπαθείτε ή αντιπαθείτε κάποιον. Με συγχωρείς αλλά όσο είμαι εγώ διαχειριστής δεν πρόκειται να συμβεί.
 
Μπλουζα