ΤΥΡΚΑΛΑΣ 20/2/2023 ΑΔΥΝΑΜΗ ΔΟΤΡΙΑ.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δύσκολο να προβλέψεις. Δεν υπάρχουν στοιχεία. Αν έχει DUPA εξηγειται αυτή η εξέλιξη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tetrakis

New Member
Η αλήθεια είναι ότι κανείς στην Ελλάδα η σχεδόν κανείς δεν εξεταζει αυτήν την περίπτωση. Είχα consultantion με advanced, έκανα τελικά στον τυρκαλα 8.200 Grafts με 2.000 από beard σε δυο στάδια. Στάδιο 6 η 7 και ποτέ δεν έγινε κάποια αξιολόγηση της δότριας παρόλο που πηρα ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα
 

Kostas97

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι κανείς στην Ελλάδα η σχεδόν κανείς δεν εξεταζει αυτήν την περίπτωση. Είχα consultantion με advanced, έκανα τελικά στον τυρκαλα 8.200 Grafts με 2.000 από beard σε δυο στάδια. Στάδιο 6 η 7 και ποτέ δεν έγινε κάποια αξιολόγηση της δότριας παρόλο που πηρα ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα
Αρα εδω παιρνεις αποτελεσμα, αν εισαι τυχερος.
 
Αρα εδω παιρνεις αποτελεσμα, αν εισαι τυχερος.
Ενώ οι αλλες ελληνικές κλινικές κάνουν έλεγχο για DUPA θες να πεις; προσωπικά εχω δει οτι ο Lorenzo κάνει αναλυτικές μετρήσεις δότριας στα cons και έλεγχο για DUPA κτλπ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμένα μου φαινονται πάντως πολυ λίγα τα 1600 για να δώσουν ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα εδώ σε κάθε περίπτωση...και αμα δειτε αυτη τη φωτογραφία είναι σαν να ειναι κενός πίσω από τη μεταμοσχευμένη περιοχη που δεν μπορει να δώσει σκίαση...

prin2.jpg
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν κρίνουμε το αποτελεσμα αλλά την εικόνα της ίδιας μεταμοσχευμένης περιοχης 5 και 18 μήνες μετά.
 

Corona

Member
Εδώ για την αποτυχία στην μεταμόσχευση υπάρχει σαφέστατη αιτία η οποία προκύπτει τόσο απο τα λεγόμενα του συναδέλφου όπως και από τις φωτο και είναι η θυλακίτιδα ! Κάποιοι εδώ λαθεμένα- και το έχουμε δει και σε άλλες περιπτώσεις σε αποτυχίες σε μμ στο forum- το ανάγεται σε DUPA ,BUPA και στο γεγονός οτι ο ασθενής δεν έλαβε το "μαγικό φίλτρο" της φιναστερίδης που λύνει όλα τα προβλήματα σε όλες τις νόσους της τριχόπτωσης.Δεν είναι όμως έτσι.
Σημερα ειχα ραντεβου και με δερματολογο που μου ειχε δωσει κατι κρεμες για τη ληπτρια για να δει πως παει και ειδε οτι στο πανω μερος του κεφαλιου εχω θυλακιτιδα. Με την κλινικη που μιλησα μου ειπαν οτι η λοσιον που μου ειχαν γραψει ηταν για θυλακιτιδα, απο οτι ειδα ειναι η ιδια και με του μελους jhack11. Παρολα αυτα απο το Σαββατο που ξεκινησα να την βαζω ειδα οτι μου εχει κοκκινησει ληπτρια οπως φαινεται και στη φωτο ενω δεν ειχα καθολου κοκκινιλα τον τελευταιο καιρο. Ειναι σαν να επανηλθε η ερυθροτητα των πρωτων ημερων. Ισως λογω της κορτιζονης που εχει η λοσιον?

Από οτι αναφέρει οντως ήταν σε περίεργη κατάσταση η λήπτρια 1 μήνα μετά την επέμβαση και ειχε θυλακίτιδα που το ειχε διαγνώσει και ο δερματολόγος του 1 μήνα μετά την επέμβαση και του έδωσε μια κρέμα την ιδια που ειχε πάρει και ενα αλλο μέλος με θυλακίτιδα ο jhack11 που και σε αυτον ειχε επηρεαστεί η επέμβαση του απ΄τη θυλακιτιδα από οτι λενε... Σιγουρα αν δεν ειναι υγιές το τριχωτο της λήπτριας θα επηρεαστεί και η φύτρωση των τριχοθυλακίων...για να βγουν τα νέα μοσχεύματα οπως πρέπει θα πρέπει να συντρέχουν ολες οι θετικές συνθήκες.... Εμένα πάντως ιδια μου φαινεται η κατάσταση του από το 5μηνο μέχρι τους 18 μηνες..δεν βλέπω οπτικη διαφορά...
 

Kostas97

Well-Known Member
Ενώ οι αλλες ελληνικές κλινικές κάνουν έλεγχο για DUPA θες να πεις; προσωπικά εχω δει οτι ο Lorenzo κάνει αναλυτικές μετρήσεις δότριας στα cons και έλεγχο για DUPA κτλπ
Απο ο,τι εχω καταλαβει οχι, αλλα εδω εχουμε μαρτυρια για τη συγκεκριμενη κλινικη και πρεπει να σταθουμε σε αυτο γιατι ειναι ΣΟΒΑΡΟ.

Η κλινικη θα μπορουσε να μας πει καποιος αν εχει δερματολογο;
 
Απο ο,τι εχω καταλαβει οχι, αλλα εδω εχουμε μαρτυρια για τη συγκεκριμενη κλινικη και πρεπει να σταθουμε σε αυτο γιατι ειναι ΣΟΒΑΡΟ.
και απο αλλες ελληνικές κλινικές έχουμε μαρτυρίες οτι δεν γινονται αναλυτικές μετρήσεις δότριας και λήπτριας και διάγνωση DUPA retrograde alopecia στα cons... καθώς και στις κυπριακές κλινικές (HDC και Μιχάλη Γεωργίου) έχουμε μαρτυρίες οτι δεν γινεται καμία απολύτως μέτρηση δότριας πριν την επέμβαση....εκει δεν το θεωρείς σοβαρό ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

JimKan1

Well-Known Member
Απο ο,τι εχω καταλαβει οχι, αλλα εδω εχουμε μαρτυρια για τη συγκεκριμενη κλινικη και πρεπει να σταθουμε σε αυτο γιατι ειναι ΣΟΒΑΡΟ.
Ποιο ειναι το σοβαρο ρε Κωστα; Οτι δεν γινεται αναλυση δοτριας (μια βασικη αναλυση λεμε οχι κατι τρελο) και προσαρμογη πλανου πανω στη δοτρια; Ξερεις καμια κλινικη Ελλαδα η Κυπρο που κανει κατι τετοιο;

Η κλινικη θα μπορουσε να μας πει καποιος αν εχει δερματολογο;

Ενας γιατρος υπαρχει στην κλινικη και αυτος ειναι ο Τυρκαλας που ειναι ενδοκρινολογος.
 

Kostas97

Well-Known Member
Σε ποια αναλυση αναφερεστε;
Αυτα ειναι κλινικη εξεταση( ματι κ μικροσκοπιο θες καταρχας) την οποια ο γιατρος για να αξιολογησει οφειλει να εχει γνωσεις.

Σε ενα αλλο μελος στη BHR τον LPP παντως τον βρηκαν.

Ο @Tetrakis μπορει ο ιδιος να μας πει το οτι δεν αξιολογησαν τη δοτρια τι σημαινει. Αν εννοει οτι δεν πηρε μετρησεις οκ, αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Kostas97

Well-Known Member
Ποιο ειναι το σοβαρο ρε Κωστα; Οτι δεν γινεται αναλυση δοτριας (μια βασικη αναλυση λεμε οχι κατι τρελο) και προσαρμογη πλανου πανω στη δοτρια; Ξερεις καμια κλινικη Ελλαδα η Κυπρο που κανει κατι τετοιο;



Ενας γιατρος υπαρχει στην κλινικη και αυτος ειναι ο Τυρκαλας που ειναι ενδοκρινολογος.
Ναι ναι το προσεξα οτι ειναι Ενδοκρινολογος-Διαβητολογος. Ο Αναστασακης π.χ. εχει και Δερματολογο για αυτο ρωτησα.
 

JimKan1

Well-Known Member
Σε ποια αναλυση αναφερεστε;
Αυτα ειναι κλινικη εξεταση( ματι κ μικροσκοπιο θες καταρχας) την οποια ο γιατρος για να αξιολογησει οφειλει να εχει γνωσεις.

Σε ενα αλλο μελος στη BHR τον LPP παντως τον βρηκαν.

Ο @Tetrakis μπορει ο ιδιος να μας πει το οτι δεν αξιολογησαν τη δοτρια τι σημαινει. Αν εννοει οτι δεν πηρε μετρησεις οκ, αλλα αυτο ειναι κατι αλλο.

Η BHR δεν ειναι ελληνικη

Το οτι κανεις μετρησεις για να κανεις, δεν σημαινει οτι κανεις αξιολογηση δοτριας.

Αναλυση και αξιολογηση δοτριας σημαινει πιθανη απορριψη ασθενη που σημαινει απωλεια εσοδων, τοσο απλα ειναι τα πραγματα, λες να μην ξερουν τι ειναι η DUPA και η retro? Αυτα υπαρχουν στην βιβλιογραφια πανω απο 10 χρονια.
 

Kostas97

Well-Known Member
Η BHR δεν ειναι ελληνικη

Το οτι κανεις μετρησεις για να κανεις, δεν σημαινει οτι κανεις αξιολογηση δοτριας.

Αναλυση και αξιολογηση δοτριας σημαινει πιθανη απορριψη ασθενη που σημαινει απωλεια εσοδων, τοσο απλα ειναι τα πραγματα, λες να μην ξερουν τι ειναι η DUPA και η retro? Αυτα υπαρχουν στην βιβλιογραφια πανω απο 10 χρονια.
Τζιμ εγω βλεπω ειτε αδυναμια να τα εντοπισουν / απλα τα αγνοουν, αφου στη χειροτερη θα φταιει κατι αλλο.
 
Ναι ναι το προσεξα οτι ειναι Ενδοκρινολογος-Διαβητολογος. Ο Αναστασακης π.χ. εχει και Δερματολογο για αυτο ρωτησα.
Ο jacksmith που ειχε rettrograde alopecia δεν του ειχε αναφέρει τιποτα ο αναστασ@ ενώ το ειχε βρει ο bisanga σε μεταγενέστερο έλεγχο..και σε ενα αλλο μέλος που ειχε DUPA του ειχε προταθεί κανονικά επέμβαση....απορώ πως σου φαινεται εδώ σοβαρό ενώ αλλου δεν σου φαινεται..στην HDC επίσης δεν σε βλέπει καν γιατρός στα cons, σε βλέπει ο εκπροσωπος που απλά σε βλέπει με το μάτι.
 

Kostas97

Well-Known Member
Ο jacksmith που ειχε rettrograde alopecia δεν του ειχε αναφέρει τιποτα ο αναστασάκης ενώ το ειχε βρει ο bisanga σε μεταγενέστερο έλεγχο..και σε ενα αλλο μέλος που ειχε DUPA του ειχε προταθεί κανονικά επέμβαση.
Για τον Αναστασακη εχουμε μαθει "ΤΑ ΠΑΝΤΑ" και καλως.

Ηρθε η ωρα του Σαλονικιου ;)
 
Για τον Αναστασακη εχουμε μαθει "ΤΑ ΠΑΝΤΑ" και καλως.

Ηρθε η ωρα του Σαλονικιου ;)
ναι απλά λέω οτι δεν διαφέρει σε κάτι από τους αλλους ελληνες ή κύπριους...κάνει καποιες τυπικές μετρήσεις στο cons αμα πας κάποια μέλη έχουν ανεβάσει το χαρτι
 

JimKan1

Well-Known Member
Ο jacksmith που ειχε rettrograde alopecia δεν του ειχε αναφέρει τιποτα ο αναστασ@ ενώ το ειχε βρει ο bisanga σε μεταγενέστερο έλεγχο..και σε ενα αλλο μέλος που ειχε DUPA του ειχε προταθεί κανονικά επέμβαση....απορώ πως σου φαινεται εδώ σοβαρό ενώ αλλου δεν σου φαινεται..στην HDC επίσης δεν σε βλέπει καν γιατρός στα cons, σε βλέπει ο εκπροσωπος που απλά σε βλέπει με το μάτι.
καλα αυτο για την HDC ειναι τρελο.

Για τον Αναστασακη εχουμε μαθει "ΤΑ ΠΑΝΤΑ" και καλως.

Ηρθε η ωρα του Σαλονικιου ;)

Ο σαλονικιος δεν προκειται να εμφανιστει ποτε στο φορουμ, δεν εχει κανενα κερδος απο αυτο
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από οτι αναφέρει οντως ήταν σε περίεργη κατάσταση η λήπτρια 1 μήνα μετά την επέμβαση και ειχε θυλακίτιδα που το ειχε διαγνώσει και ο δερματολόγος του 1 μήνα μετά την επέμβαση και του έδωσε μια κρέμα την ιδια που ειχε πάρει και ενα αλλο μέλος με θυλακίτιδα ο jhack11 που και σε αυτον ειχε επηρεαστεί η επέμβαση του απ΄τη θυλακιτιδα από οτι λενε... Σιγουρα αν δεν ειναι υγιές το τριχωτο της λήπτριας θα επηρεαστεί και η φύτρωση των τριχοθυλακίων...για να βγουν τα νέα μοσχεύματα οπως πρέπει θα πρέπει να συντρέχουν ολες οι θετικές συνθήκες.... Εμένα πάντως ιδια μου φαινεται η κατάσταση του από το 5μηνο μέχρι τους 18 μηνες..δεν βλέπω οπτικη διαφορά...

Από οτι αναφέρει οντως ήταν σε περίεργη κατάσταση η λήπτρια 1 μήνα μετά την επέμβαση και ειχε θυλακίτιδα που το ειχε διαγνώσει και ο δερματολόγος του 1 μήνα μετά την επέμβαση και του έδωσε μια κρέμα την ιδια που ειχε πάρει και ενα αλλο μέλος με θυλακίτιδα ο jhack11 που και σε αυτον ειχε επηρεαστεί η επέμβαση του απ΄τη θυλακιτιδα από οτι λενε... Σιγουρα αν δεν ειναι υγιές το τριχωτο της λήπτριας θα επηρεαστεί και η φύτρωση των τριχοθυλακίων...για να βγουν τα νέα μοσχεύματα οπως πρέπει θα πρέπει να συντρέχουν ολες οι θετικές συνθήκες.... Εμένα πάντως ιδια μου φαινεται η κατάσταση του από το 5μηνο μέχρι τους 18 μηνες..δεν βλέπω οπτικη διαφορά...
Υπάρχει. Αρκετές τρίχες έχουν thinning.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Από οτι αναφέρει οντως ήταν σε περίεργη κατάσταση η λήπτρια 1 μήνα μετά την επέμβαση και ειχε θυλακίτιδα που το ειχε διαγνώσει και ο δερματολόγος του 1 μήνα μετά την επέμβαση και του έδωσε μια κρέμα την ιδια που ειχε πάρει και ενα αλλο μέλος με θυλακίτιδα ο jhack11 που και σε αυτον ειχε επηρεαστεί η επέμβαση του απ΄τη θυλακιτιδα από οτι λενε... Σιγουρα αν δεν ειναι υγιές το τριχωτο της λήπτριας θα επηρεαστεί και η φύτρωση των τριχοθυλακίων...για να βγουν τα νέα μοσχεύματα οπως πρέπει θα πρέπει να συντρέχουν ολες οι θετικές συνθήκες.... Εμένα πάντως ιδια μου φαινεται η κατάσταση του από το 5μηνο μέχρι τους 18 μηνες..δεν βλέπω οπτικη διαφορά...

Από οτι αναφέρει οντως ήταν σε περίεργη κατάσταση η λήπτρια 1 μήνα μετά την επέμβαση και ειχε θυλακίτιδα που το ειχε διαγνώσει και ο δερματολόγος του 1 μήνα μετά την επέμβαση και του έδωσε μια κρέμα την ιδια που ειχε πάρει και ενα αλλο μέλος με θυλακίτιδα ο jhack11 που και σε αυτον ειχε επηρεαστεί η επέμβαση του απ΄τη θυλακιτιδα από οτι λενε... Σιγουρα αν δεν ειναι υγιές το τριχωτο της λήπτριας θα επηρεαστεί και η φύτρωση των τριχοθυλακίων...για να βγουν τα νέα μοσχεύματα οπως πρέπει θα πρέπει να συντρέχουν ολες οι θετικές συνθήκες.... Εμένα πάντως ιδια μου φαινεται η κατάσταση του από το 5μηνο μέχρι τους 18 μηνες..δεν βλέπω οπτικη διαφορά...
Υπάρχει. Αρκετές τρίχες έχουν thinning
 
Μπλουζα