airol

anime

Member
Απ: airol

η airol φαινεται τελικά να κανει παπαδες να ψηνει καφε να βγαζει ακομα και το σκυλο βολτα με βαση τα λεγομενα σας παιδες.. ως τωρα χρησιμοποιουσα spectral dnc και κανα dualgen.. λεω να τα αφησω ολα αυτα τα πολυπλοκα και να παω απλα για kirkland πρωι + airol μαζι με kirkland βραδυ. Απλά πράματα. Τι λέτε; (να προσθεσω και κανα skinoren για azelaic; αν και εχει μεγαλη περιεκτικοτητα 15 ή 20% αν θυμάμαι και απο οσο ξερω χρειαζεται μονο 4% για blocking)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

SHOOTER

Member
Απ: airol

anime είπε:
η airol φαινεται τελικά να κανει παπαδες να ψηνει καφε να βγαζει ακομα και το σκυλο βολτα με βαση τα λεγομενα σας παιδες.. ως τωρα χρησιμοποιουσα spectral dnc και κανα dualgen.. λεω να τα αφησω ολα αυτα τα πολυπλοκα και να παω απλα για kirkland πρωι + airol μαζι με kirkland βραδυ. Απλά πράματα. Τι λέτε; (να προσθεσω και κανα skinoren για azelaic; αν και εχει μεγαλη περιεκτικοτητα 15 ή 20% αν θυμάμαι και απο οσο ξερω χρειαζεται μονο 4% για blocking)

Ξέχασες να πεις ότι πάει και τα παιδιά σχολείο..... :D
Σε εμένα πάντως βλέπω να κάνει δουλειά.Μη βάλεις azelaic.Δοκίμασε για κάνα 2μηνο airol-minox και ανάλογα τα αποτελέσματα το ξανασκέφτεσαι...
Διάβασε και το θέμα με το azelaic acid.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

(να προσθεσω και κανα skinoren για azelaic; αν και εχει μεγαλη περιεκτικοτητα 15 ή 20% αν θυμάμαι και απο οσο ξερω χρειαζεται μονο 4% για blocking)

και η airol και η skinoren ειναι ποιο δυνατες σε μορφη κρεμας απο το gel ασχετα με την περιεκτικοτητα τους,εχει να κανει με την χημικη συσταση.
ακομα ποιο δυνατα ειναι σε υγρη μορφη
 

kos1987

New Member
Απ: airol

kapamarou είπε:
δεν εχω δοκιμασει αυτον τον συνδιασμο.
σχεδον ολες οι κρεμες αν τις συνδιασουμε με μινοξιδιλη ταυτοχρονα θα εχει καλυτερο αποτελεσμα.
σχεδον ολες οι κρεμες εχουν σαν οχημα αποροφησης την γλυκερινη και αυτο θα κανει την μινοξιδιλη πρωτα απο ολλα ποιο αποροφησιμη με ταυτοχρονη εφαρμογη.
το ρετινοικο οξυ και το αζελαικο οξυ εχουν δυο κοινα στοιχεια,και τα δυο ειναι για την ακμη,και τα δυο ειναι οχηματα αποροφησης σαν ουσιες.
εδω σταματανε οι ιδιοτητες του αζελαικου οξεος και ξεκινανε του ρετινοικου.
το ρετινοικο οξυ δρα με πολους τροπους στην αλωπεκια.
το ποιο σημαντικο κομματι του ειναι οτι μακροχρονια μειωνει μεχρι και 40% τους υποδοχεις ανδογονων.

Υπαρχει καποια ερευνα που να υποστηριζει κατι τετοιο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Υπαρχει καποια ερευνα που να υποστηριζει κατι τετοιο?

υπαρχει,επειδη δεν μπορω να βρω και τα 100 λινκ της τρετινοινης (καποια δεν ανοιγουν πλεον)ενα μικρο αρθρακι που το γραφει....

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=pt&u=http://dermatology.cdlib.org/DOJvol4num1/original/jankovi-por.html&ei=boiATfWRIMPsOcSs-esK&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&ved=0CB0Q7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dantiandrogens,%2B%25CE%2595%25CE%2591%2B58841%2B%25CE%25BA%25CE%25B1%25CE%25B9%2B56187%26hl%3Del%26biw%3D1003%26bih%3D387%26rlz%3D1R2ADFA_elGR417%26prmd%3Divns

κανω αντιγραφη

Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν τον αριθμό και τη δραστηριότητα των υποδοχέων των ανδρογόνων σε δερματική κύτταρα θηλή. Ρετινοϊκό οξύ (που προέρχεται από τη βιταμίνη Α), εφόσον χρησιμοποιείται για μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορεί να μειώσει τον αριθμό των υποδοχέων στην ανδρογενετική 30 έως 40%.
 

kos1987

New Member
Απ: airol

Ωραιος Καπα.Εγω αυτο που κραταω επιπλεον απο αυτη την εργασια που εγινε το 1998 ειναι οτι η βιταμινη b6 περιοριζει τη δραση της dht αφου ενεργοποιηθει ο ανδ. υποδοχεας, κατα 35-40%...(βλεπε zix) και οτι το ru58841 ηταν γνωστο απο τοτε... :chinscratch
Συμφωνα με μια ερευνα που εγινε το 1984 ??? η σπιρολακτονη in vitro απεκλειε το 65% των ανδρ.υποδοχεων.

Αραγε γινεται να συνδυαστουν σπιρο,airol,B6?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Αραγε γινεται να συνδυαστουν σπιρο,airol,B6?

υπαρχει υδη ετοιμο σκευασμα με spiro tretinoin,s 5 cream.
ειναι κρεμα σπιρονολακτονης με οχημα αποροφησης την τρετινοινη,ειναι 5% ομως,πολοι λιγοι οργανισμοι αντεχουν τετοια περιεκτικοτητα χωρις παρενεργειες
 

kos1987

New Member
Απ: airol

Ναι το ξερω για την s5 αν δεν κανω λαθος περιεχει 0,025% tretinoin...απλα ρωταω εαν μπορουμε στη λοσιον σπιρο να βαλουμε airol και βιτ Β6 και να μην ανησυχουμε για τυχον αλληλεπιδρασεις :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

kos1987 είπε:
Ναι το ξερω για την s5 αν δεν κανω λαθος περιεχει 0,025% tretinoin...απλα ρωταω εαν μπορουμε στη λοσιον σπιρο να βαλουμε airol και βιτ Β6 και να μην ανησυχουμε για τυχον αλληλεπιδρασεις :chinscratch
μπορεις να κανεις αυτο :22m: και να φτιαξεις σκετη σπιρο με οινοπνευμα
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,2966.0.html
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

kos1987 είπε:
Καπα να υποθεσω οτι εσυ δεν το χρησιμοποιεις μαζι με σπιρο λογω sides?
χρησιμοποιω μονο 0,2% 7 ml την μερα,οσο αποροφησημη και να την κανω δεν θα εχω παρενεργειες τοσο λιγη που ειναι.
ειμαι μια ανασα να χρησιμοποιησω μονο tretinoin για dht blocker,εχω πολυ καλη ανταποκριση στην συγκεκριμενη ουσια και απο οτι βλεπω εχει να μου δωσει πολλα
 

kos1987

New Member
Απ: airol

Μονο tretinoin για dht?Πολυ λιγο μου ακουγεται.Ο συνδυασμος που ηδη χρησιμοποιεις (σπιρο, airol-minox εαν δεν κανω λαθος) λογικα σου προσφερει το 2πλασιο αποτελεσμα, αφου η σπιρολακτονη μπλοκαρει περιπου 65% τους ανδ.υποδοχεις in vitro.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

kos1987 είπε:
Μονο tretinoin για dht?Πολυ λιγο μου ακουγεται.Ο συνδυασμος που ηδη χρησιμοποιεις (σπιρο, airol-minox εαν δεν κανω λαθος) λογικα σου προσφερει το 2πλασιο αποτελεσμα, αφου η σπιρολακτονη μπλοκαρει περιπου 65% τους ανδ.υποδοχεις in vitro.
τις ερευνες δεν τις πιστευω λογο το οτι τα τοπικα δεν ποιανουν σε ολους και αν ποιασουν δεν θα ειναι στον ιδιο βαθμο που θα ειναι σε καποιον αλλον.
σε αντιθεση με φινα ντουτα που ειναι ποιο σταθερα τα αποτελεσματα.
χρειαζεται πολλες δοκιμες για να βρει ο καθενας το φαρμακο που θα του δωσει αποτελεσματα απο την στιγμη που ειναι τοπικο σκευασμα.
φαντασου οτι εχω χρησιμοποιησει μινοξ 6 φορες την μερα χωρις κανενα αποτελεσμα.
οταν συνδιασα μινοξ airol μεσα στην πρωτη βδομαδα ξεκινησαν να σκανε τριχουλες που δεν υπηρχαν.
μετα απο δυο μηνες χρησης με αυτον τον συνδιασμο κατεβηκα μιση κλιμακα nw
 

kos1987

New Member
Απ: airol

ΝΑΙ σιγουρα οπως λες αυξανει κατα πολυ τη αποροφφηση της μινοξ γι'αυτο και τοση θεαματικη διαφορα.Αυτο το επισημαινουν παρα πολλοι που χρησιμοποιουν αυτον τον συνδυασμο.Ομως ως dht blocker δεν κανει πολλα,απλα μπορει να μειωνει τον αριθμο των ανδρ. υποδοχεων... ομως μονο μ'αυτο δεν εισαι καλυμμενος γιατι παλι η dht θα συνδεεται και θα προκαλει αυτα που ξερουμε.
Απ'την αλλη συμφωνα με την ερευνα που ανεβασε ο Georgex6, που λεει οτι ο παραγοντας TGF-beta2 ειναι υπευθυνος για το περασμα του τριχ/κιου σε φαση καταγενησης.Με το ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι το retinoic acid προκαλει αυξηση του TGF B2 σε κυτταρα της επιδερμιδας.Δεν βρηκα κατι οσο αφορα τα κυτταρα που μας ενδιαφερουν derma papilla of hair...Ομως δεν ειναι πιθανο να γινεται διαχυση αυτου του παραγοντα και στο χοριο του δερματος?Λεω εγω τωρα...
 

roukoun

Member
Απ: airol

εγω παιδια κλεινω 3 μηνες με αιρολ+μινοξ με proluton..
συμπερασματα
εβαζα αιρολ στην hairline μπροστα κ ελαχιστα πανω της...κ στο crown κανονικα...
Δυστυχως ο αριστερος κροταφος υποχωρησε λιγο αλλα στο crown οπου εβαζα μονο μινοξ+proluton πυκνωσε.
τωρα κοιταω τπτ αλλο για να ριξω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στην hairline κ εχω ελατωσει την μινοξ στο crown..
ειδομεν...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

ΝΑΙ σιγουρα οπως λες αυξανει κατα πολυ τη αποροφφηση της μινοξ γι'αυτο και τοση θεαματικη διαφορα.Αυτο το επισημαινουν παρα πολλοι που χρησιμοποιουν αυτον τον συνδυασμο.Ομως ως dht blocker δεν κανει πολλα,απλα μπορει να μειωνει τον αριθμο των ανδρ. υποδοχεων... ομως μονο μ'αυτο δεν εισαι καλυμμενος γιατι παλι η dht θα συνδεεται και θα προκαλει αυτα που ξερουμε.

Ένας από τους τρόπους Retin-A έργων με την εξασφάλιση ορθής λειτουργίας των σμηγματογόνων αδένων. Οι σμηγματογόνοι αδένες παράγουν σμήγμα στο τριχωτό της κεφαλής. Το σμήγμα περιέχει DHT το οποίο στη συνέχεια απορροφάται στα τριχοθυλάκια να κάνει περαιτέρω ζημιά.

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.hairsite.com/hair-loss-info/retin-a-tretinoin.htm&ei=2NukTsouxrbxA827wMsF&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CCwQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dtretinoin%2Bhairloss%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DgvW%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:eek:fficial%26prmd%3Dimvnsfd

Απ'την αλλη συμφωνα με την ερευνα που ανεβασε ο Georgex6, που λεει οτι ο παραγοντας TGF-beta2 ειναι υπευθυνος για το περασμα του τριχ/κιου σε φαση καταγενησης.Με το ψαξιμο που εκανα βρηκα οτι το retinoic acid προκαλει αυξηση του TGF B2 σε κυτταρα της επιδερμιδας.Δεν βρηκα κατι οσο αφορα τα κυτταρα που μας ενδιαφερουν derma papilla of hair...Ομως δεν ειναι πιθανο να γινεται διαχυση αυτου του παραγοντα και στο χοριο του δερματος?Λεω εγω τωρα...

διαβασε και αυτο :22m:
http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.hairloss-research.org/UpdateRetinA9-09.html&ei=RAqjTuLkDI6e-waG4siJBQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=7&ved=0CFkQ7gEwBg&prev=/search%3Fq%3Dreserch%2Btretinoin%2Bhairloss%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26hs%3DBv1%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:eek:fficial%26prmd%3Dimvns
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

το τελευταιο λινκ αναφερεται αε αλωπεκια λογο ηλικιας.ενα τετοιο παραδειγμα ειναι ο ηθοποιος Τασος Χαλκιας.
δεν εχει ανδωγενετικη αλωπεκια αλλα αρχισε να χανει εδαφος το μαλλι του τα τελευταια 2 χρονια λογο ηλικιας
 

kos1987

New Member
Απ: airol

Οπως λεει και ο fenirore αλλο να χανεις τα μαλλια στα 35-40 και αλλο στα 20-25... :-[
Τωρα δεδομενου οτι εισαι 30 και κρατιεσαι στη κλιμακα 2 η α/α δεν πρεπει να ειναι επιθετικου τυπου, οποτε η τρετιν. ισως να σε κρατησει..τι να πω δεν ξερω...
Παντως εγω αυτο το βλεπω σαν συμπληρωμα για να ανεβασει τη συνολικη αποδοση των αλλων και οχι σαν κυριως θεραπεια.Λεω να προσθεσω στη λοσιον την προηγουμενη συνταγη με την τρετ. και αν δω οτι σε κανα 5 μηνο παει καλα τη συνεχιζω αλλιως παω για πιο δραστικα μεσα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: airol

Τωρα δεδομενου οτι εισαι 30 και κρατιεσαι στη κλιμακα 2 η α/α δεν πρεπει να ειναι επιθετικου τυπου
δεν ειμαι γι αυτο και δεν θα πανε πουθενα

θα συνεχισω ομως να ψαχνω για κατι ποιο δυνατο σε επιθετικες περιπτωσεις αλωπεκιας μελεταω καινουρια φαρμακα στο παιχνιδι
 
Μπλουζα