Η ζωη με Covid-19

oreo

Well-Known Member
Τιποτα δεν ειναι εντελως αλανθαστο, αλλα αν κατι πλησιαζει στο να ειναι αυτο το κατι ειναι η επιστημη.

Η επιστημη δουλευει με ενα πολυ συγκεκριμενο εξονυχιστικο τροπο, με πολλες δικλιδες ασφαλειας αν θες και δινει μακραν τις πιο accurate απαντησεις εκει εξω. Μακραν απο το δευτερο (δεν υπαρχει δευτερος εδω που τα λεμε).

Για αυτο και οταν λενε οτι το asta zeneka ειναι επικινδυνο εννοουν 0,0004% επικινδυνο γιατι εχει περασει απο αυτη τη διαδικασια.
Η επιστήμη όταν τίθεται θέμα αντιμετώπισης κινδύνου προς την παγκόσμια υγεία ενέργει με την εξισσορόπηση κόστους - όφελους.
Σταθμίζονται τα γεγονότα και παίρνονται οι εκάστοτε αποφάσεις. Αυτές οι αποφάσεις δεν είναι απαλλαγμένες ρίσκου και αν μη τι άλλο μπορεί να αποδειχθούν σωστές ή λανθασμένες στο τέλος. Πάρε για παράδειγμα τον Παναμερικάνικο εμβολιασμό για την γρίπη των χοίρων το 1976 που αν έχεις μελετήσει λίγο θα ξέρεις τι τεράστιο φιάσκο απεδείχθει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Μα δεν υπάρχει επιλογή φίλε oreo έτσι όπως το λένε..θα πάμε να το κάνουμε να τελειώνει .το θέμα είναι ποιο??για το Τζόνσον σκέφτομαι μονοδοσικο να τελειώνουμε.
Όχι το Johnson όχι το Johnson.
Χαχα.
Ρώτα το Γιώργο που ήταν σε καταστολή..
 

vag25

Well-Known Member
δείξε μου που γράφει επίσημα αυτό το ποσοστό 0,0004%

Γιατι δεν κανεις search?
At the time, the advisory group estimated it occurred at a rate of between four and six cases per million, with a fatality rate of 25 per cent (meaning one in four people with the syndrome were expected to die), based on overseas data.

4 στο εκατομμυριο ειναι 0,0004% αν εκανα σωστα τις πραξεις.
αλλα προσοχη εδω λεει 4 με 6 στο εκ παρουσιαζουν το συνδρομο. Το 25% απο αυτους θα πεθανει., δηλαδη ειναι ακομα μικροτερο το ποσοστο.

Αν δεν κανω λαθος Στρατο παιρνεις φινα χωρις παρενεργειες. Σκεψου οτι ειναι με μεγαλη διαφορα πιο πιθανο να εμφανιζες παρενεργειες με φινα σε συγκριση με το να παθεις θρομβωση απο Astra. Και παλι δεν εμφανισες. και ουτε προκειται μαλλον.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πέθανε ξαφνικά ο 40χρονος σχεδιαστής, Νάσος Κάτρης ο οποίος δεν είχε δώσει σημάδια ζωής για περίπου 24 ώρες.

40 χρονων παλικαρι, πιστεψε τις τηλεορασεις και το θανατικο που φερνει ο "ιος"
με αποτελεσμα να εμβολιαστει!!

ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΑΣΚΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝ
ΚΑΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΗΣΤΑ
ΜΗ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ-bluetooth

Πηγαινε στην παραλια κι ανοιξε το bluetooth να παθεις πλακα! Κι ασε να σε λενε ψεκασμενο! Μην πτοεισαι!

Σήμερα 38 βαθμούς στην Κατεχακη.
 

oreo

Well-Known Member
Μα δεν υπάρχει επιλογή φίλε oreo έτσι όπως το λένε..θα πάμε να το κάνουμε να τελειώνει .το θέμα είναι ποιο??για το Τζόνσον σκέφτομαι μονοδοσικο να τελειώνουμε.
Έχουν να βγουν πολλά στολίδια και τρόποι αντιμετώπισης του ιου την επόμενη διετία (γνώμη μου). Αν κάνεις το Johnsons θα είσαι τυχερός, "όχι πια δάκρυα στο λούσιμο :p "
 

Stratos

Well-Known Member
Γιατι δεν κανεις search?
At the time, the advisory group estimated it occurred at a rate of between four and six cases per million, with a fatality rate of 25 per cent (meaning one in four people with the syndrome were expected to die), based on overseas data.

4 στο εκατομμυριο ειναι 0,0004% αν εκανα σωστα τις πραξεις.
αλλα προσοχη εδω λεει 4 με 6 στο εκ παρουσιαζουν το συνδρομο. Το 25% απο αυτους θα πεθανει., δηλαδη ειναι ακομα μικροτερο το ποσοστο.

Αν δεν κανω λαθος Στρατο παιρνεις φινα χωρις παρενεργειες. Σκεψου οτι ειναι με μεγαλη διαφορα πιο πιθανο να εμφανιζες παρενεργειες με φινα σε συγκριση με το να παθεις θρομβωση απο Astra.
θεωρείς ίδια σημασίας παρενέργεια να μην μου σηκώνεται το πουλί από το να βλέπω τα ραδίκια ανάποδα?
 

aeratos28

Just aeratos
Έλεγα για το Τζόνσον λόγω του ότι είναι μια δόση,αλλά πολλοί κάνουν το φαιζερ..ξέρω και εγώ ρε φίλε,πολύ μπέρδεμα.
 

oreo

Well-Known Member
Ενα αρκετα ενδιαφερον αρθρο σχετικα με τους "χαμενους" αριθμους θανατων covid.

Το ποσοστο θανοντων που παρουσιαζεται απο τους ειδικους οχι μονο ειναι αληθινος αλλα ειναι και σε σημαντικο βαθμο μικροτερος απο τον πραγματικο.Ο αριθμος θανοντων εχει υποεκτιμηθει λογω της δικαιολογημενης αδυναμιας της ιατρικης κοινοτητας να εντοπισει και να κατηγοριοποιησει ολους οσους απεβιωσαν λογω covid.
Πχ,ποσοι πεθαναν στο σπιτι μονοι τους χωρις να ελεγχθουν;Ποσοι απεβιωσαν λογω covid τις περιοδους που δεν γινονταν τεστ covid;

Και οπως εχει πολυ σωστα ειπωθει(κατι που αναφερεται και στο αρθρο),ο covid δεν χρειαζεται να αποτελει την κυρια αιτια προκλησης θανατου για να χαρακτηριστει ως "υπευθυνος" θανατου,σαν επιβαρυντικος παραγοντας μιας προτερης ασθενειας παιρνει επισης τα "ευσημα" του υπευθυνου,αρα ναι παιδια,ο covid ακομη και να μην φταιει,φταιει,ακομα και να μην σκοτωνει,σκοτωνει!

O αρθρογραφος κλεινει με το εξης :
“When people suggest that we are misrepresenting the losses and deaths from COVID, not only does it disrespect our hard work as health care providers,” she says. “It also disrespects the families who have lost loved ones.
Νομιζω ειδικα για τον δευτερο λογο(χωρις φυσικα να υποτιμω την σημασια του αξιολογου εργου των ειδικων),οφειλουμε ολοι να ειμαστε λιγο περισσοτερο προσεκτικοι στις διατυπωσεις των αποψεων μας και λιγο λιγοτερο ανοιχτοι στην υιοθετηση και αναπαραγωγη θεωριων συνομωσιας που προσβαλλουν την μνημη οσων χαθηκαν και των ανθρωπων που αφησαν πισω τους.

Όταν βλέπω τους αρθρογράφους να κάνουν επίκληση στο συναίσθημα Νικόλα, αυτόματα μου έρχεται στο μυαλό εκείνη η ποντικομαμή,
ο Σωτηράκης που βούρκωνε οταν μίλαγε για τους ηλικιωμένους και τώρα για τον βρείς θές silver alert και Νικολούλη παρέα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
φίλε vlafo κάνω 20000Κμ το χρόνο με το αμάξι.
έχω να κάνω εμβόλιο από το στρατό.
αν έκανα το άστρα και πέθαινα θα έλεγες ότι και με το αμάξι θα μπορούσα να το είχα πάθει?
Με το αμάξι φίλε οι πιθανότητες είναι καθημερινές και πολλές.
Διάβασε τον Ιαβέρη που έχει μαλλιάσει η γλώσσα του να τα λέει για τη γενοκτονία που έχει συντελεστεί στους ελληνικούς δρόμους και θα καταλάβεις.
Αν σου στείλω τα νούμερα θα ανατριχιάσεις.
Είναι σαν τον άλλον που δε μπαίνει στο αεροπλάνο το ασφαλέστερο μέσο και προτιμάει το αμάξι.
Για την Κρήτη από που είσαι,καλύτερα να μη μιλήσω γιατί 1 χρόνο κάτω τα είδα από κοντά.
 

vag25

Well-Known Member
Η επιστήμη όταν τίθεται θέμα αντιμετώπισης κινδύνου προς την παγκόσμια υγεία ενέργει με την εξισσορόπηση κόστους - όφελους.
Σταθμίζονται τα γεγονότα και παίρνονται οι εκάστοτε αποφάσεις. Αυτές οι αποφάσεις δεν είναι απαλλαγμένες ρίσκου και αν μη τι άλλο μπορεί να αποδειχθούν σωστές ή λανθασμένες στο τέλος. Πάρε για παράδειγμα τον Παναμερικάνικο εμβολιασμό για την γρίπη των χοίρων το 1976 που αν έχεις μελετήσει λίγο θα ξέρεις τι τεράστιο φιάσκο απεδείχθει.
δεν το ξερω το δευτερο, αλλα υποψιαζομαι ψεκιά.

Απο κει και περα για τα παντα υπαρχει ρισκο, αλλα στο ρισκο εμβολιου vs εχω τον ιο, ειμαστε για πλακα υπερ του πρωτου. Τα ποσοστα ειναι συγκεκριμενα. Επισης αν κατι δεν ξερεις πως θα παει στο μελλον αυτος ειναι o covid.
Χθες για πραδειγμα διαβασα μια ερευνα των τελευταιων ημερων που λεει οτι με covid παρατηρηθηκε φλεγμονη στον εγκεφαλο παρομοια με αυτη που βλεπεις σε ασθενεις με...αλτσχαιμερ.
 

vlafo

Well-Known Member
Έλεγα για το Τζόνσον λόγω του ότι είναι μια δόση,αλλά πολλοί κάνουν το φαιζερ..ξέρω και εγώ ρε φίλε,πολύ μπέρδεμα.
Φίλε
Όλοι είμαστε έτσι δεν είσαι ο μόνος,απλα θεωρώ πως είναι το καλύτερο και πιάνει και τις μεταλλάξεις.
Η πρώτη δόση τίποτα δεν μου έκανε η δεύτερη στις 30 θα δείξει.
Χαχα
Μπες να το κάνεις να τελειώνεις να είσαι ελεύθερος,πως θα πας στις όμορφες αργολικές παραλίες?
 

vag25

Well-Known Member
θεωρείς ίδια σημασίας παρενέργεια να μην μου σηκώνεται το πουλί από το να βλέπω τα ραδίκια ανάποδα?
Ασχετο αυτο που λες με το αυτο που λεω. Για τα ποσοστα μιλαω.

Το εμβολιο παντως το κανεις για να μην τα δεις αναποδα (αφου αλλαξες θεμα)
 

oreo

Well-Known Member
δεν το ξερω το δευτερο, αλλα υποψιαζομαι ψεκιά.

Απο κει και περα για τα παντα υπαρχει ρισκο, αλλα στο ρισκο εμβολιου vs εχω τον ιο, ειμαστε για πλακα υπερ του πρωτου. Τα ποσοστα ειναι συγκεκριμενα. Επισης αν κατι δεν ξερεις πως θα παει στο μελλον αυτος ειναι o covid.
Χθες για πραδειγμα διαβασα μια ερευνα των τελευταιων ημερων που λεει οτι με covid παρατηρηθηκε φλεγμονη στον εγκεφαλο παρομοια με αυτη που βλεπεις σε ασθενεις με...αλτσχαιμερ.
Όχι δεν είναι ψεκιά, είναι η κατεγεγραμμένη πραγματικότητα. Όσο για το μέλλον αυτό που βλέπω είναι τους ανθρώπους σε 2 στρατόπεδα
να μαλώνουν σαν τα 5 χρονα για το ίδιο παιχνίδι, για να κερδίσουν αυτονόητες ελευθερίες που πλέον παρουσιάζονται ως προνόμια.
Θυμήθηκα τώρα και τον πρόεδρο του Π.Ο.Υ που έλεγε 1 μήνα πρίν την πανδημία σε επίσημες δηλώσεις οτι δεν συντρέχει κανένας λόγως ανησυχία εξάπλωσης του ιού μιας και είναι περιορισμένος στην Κίνα.
Εν κατακλείδι αν και φαίνομαι αντίθετος, υπέρ της επιστήμης τάσσομαι, πάντα όμως κρατάω μικρό καλάθι γιατί όποτε πήγα με σκάφη την έφερα άδεια.
 

oreo

Well-Known Member
Φίλε
Όλοι είμαστε έτσι δεν είσαι ο μόνος,απλα θεωρώ πως είναι το καλύτερο και πιάνει και τις μεταλλάξεις.
Η πρώτη δόση τίποτα δεν μου έκανε η δεύτερη στις 30 θα δείξει.
Χαχα
Μπες να το κάνεις να τελειώνεις να είσαι ελεύθερος,πως θα πας στις όμορφες αργολικές παραλίες?
Με την δεύτερη δόση, δεν θα περνάει ο ήλιος μέσα απ την hairline :cool:
 

vag25

Well-Known Member
Όχι δεν είναι ψεκιά, είναι η κατεγεγραμμένη πραγματικότητα. Όσο για το μέλλον αυτό που βλέπω είναι τους ανθρώπους σε 2 στρατόπεδα
να μαλώνουν σαν τα 5 χρονα για το ίδιο παιχνίδι, για να κερδίσουν αυτονόητες ελευθερίες που πλέον παρουσιάζονται ως προνόμια.
Θυμήθηκα τώρα και τον πρόεδρο του Π.Ο.Υ που έλεγε 1 μήνα πρίν την πανδημία σε επίσημες δηλώσεις οτι δεν συντρέχει κανένας λόγως ανησυχία εξάπλωσης του ιού μιας και είναι περιορισμένος στην Κίνα.
Εν κατακλείδι αν και φαίνομαι αντίθετος, υπέρ της επιστήμης τάσσομαι, πάντα όμως κρατάω μικρό καλάθι γιατί όποτε πήγα με σκάφη την έφερα άδεια.

Ρε συ με το συμπαθειο και αυτο εδω ψεκασμενο μου φαινεται. Και πηγαινει προς πολιτικη/κομματικη συζητηση.
Νομιζω οτι θεωρουμε δεδομενη την ζωη στον πλανητη ενω αυτη εχει εξαφανιστει 3-4 φορες. Αν πιστευουμε σε θεους που θα μας κρατανε παντα ζωντανους και χαρουμενους να τρεχουμε στα λιβαδια την εχουμε πατησει. Ειναι πολυ ευθραυστο ολο αυτο και ο covid ειναι το λιγοτερο που μπορουμε να παθουμε.
Δεν υπαρχει στερηση ελευθεριας, υπαρχει προστασια για μια θανατηφορα πανδημια και μεχρι εκει. Το προβλημα δεν ειναι κομματικο, πολιτικο, αλλα επιστημονικο, υγειας.
Και οπως εγραψα και παραπανω τις καλυτερες μακραν απαντησεις τις δινει η επιστημη. Ακομα και λαθη να γινουν παλι η επιστημη εχει τις καλυτερες απαντησεις χωρις να υπαρχει δευτερος ''ανταγωνιστης'' της.

Στο γραφει καποιος που δεν παει τον Κουλη και δεν θα ψηφισει ποτε ΝΔ.
 
Μπλουζα