Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Πιστέυω έχει αρχίσει να φαίνεται η διαφορά στις μικρές τρίχες

Δείτε στα πλαϊνά σημεία που παραθέτω, τη διαφορά που έχουν τα πρώην χνούδια απο την αρχή της θεραπείας μέχρι κ σήμερα, μετά απο 2 μήνες.
 

Συνημμένα

  • DSC008800.jpg
    DSC008800.jpg
    939.7 KB · Προβολές: 60

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

alexXXX

Active Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

αδερφε χαρας το κουραγιο σου !
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

@Toppikistis ωραίος φίλε!!! Μακάρι την επανέκφυση που έχεις στα πλάγια να την δείς και ψηλά!!! Τώρα που άρχισες με το K-Max, το revivogen θα το συνεχίσεις?
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Μπήκα τις προάλες στο 3ο και τελευταίο μπουκαλάκι του Revivogen φίλε μου. Αν δω ότι με τις κάψουλες δεν έχω παρενέργειες για το οτιδήποτε και ταυτόχρονα παρατηρήσω κάποια διαφορά, τότε το πιθανότερο είναι να εγκαταλείψω το Revivogen γιατί μ'έχει κουράσει (αφήνει κόκκινη κρούστα στο σκαλπ κάθε μήνα και είναι κ πανάκριβο). Όσο για την αποτελεσματικότητα που έχει από μόνο του δεν γνωρίζω ακριβώς πάντως φαίνεται πως μέχρι τώρα έχει υποστηρίξει καλά την μίνοξ χωρίς προβλήματα.Το θέμα είναι ότι εγώ δεν παρατηρώ τριχόπτωση για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα (προ Revivo).Ακόμα και οι "πέντε" τρίχες που έχω στην κεφαλή είναι εκεί για πάρα πολύ καιρό δόξα τω θεό και μπορώ να καλύπτω κάπως το πρόβλημα σε συνδυασμό με concealer.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Toppikistis είπε:
Μπήκα τις προάλες στο 3ο και τελευταίο μπουκαλάκι του Revivogen φίλε μου. Αν δω ότι με τις κάψουλες δεν έχω παρενέργειες για το οτιδήποτε και ταυτόχρονα παρατηρήσω κάποια διαφορά, τότε το πιθανότερο είναι να εγκαταλείψω το Revivogen γιατί μ'έχει κουράσει (αφήνει κόκκινη κρούστα στο σκαλπ κάθε μήνα και είναι κ πανάκριβο). Όσο για την αποτελεσματικότητα που έχει από μόνο του δεν γνωρίζω ακριβώς πάντως φαίνεται πως μέχρι τώρα έχει υποστηρίξει καλά την μίνοξ χωρίς προβλήματα.Το θέμα είναι ότι εγώ δεν παρατηρώ τριχόπτωση για ένα αρκετά μεγάλο διάστημα (προ Revivo).Ακόμα και οι "πέντε" τρίχες που έχω στην κεφαλή είναι εκεί για πάρα πολύ καιρό δόξα τω θεό και μπορώ να καλύπτω κάπως το πρόβλημα σε συνδυασμό με concealer.

καλά εμένα και αν με κούρασε 1 χρόνο που το έβαζα :p , βασικά πιο πολύ με λάδωσε και γι' αυτό το λόγο πιο πολύ το σταμάτησα. Δεν άντεχα άλλη λιπαρότητα με την καμία! ;) . Εμένα σε 1 χρόνο χρήσης δεν είδα κάποια επανέκφυση αλλά επίσης δεν συνεχίστηκε και η αραίωση... who knows?. Τέσπα όπως και να' χει καλή αρχή με το K-Max!!!
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Σ ευχαριστώ πολύ φίλε για την επικοινωνία! Να είσαι πάντα καλά!
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Ανεβάζω σημερινή φωτό, δλδ 2 μήνες και 15 μέρες περίπου απο έναρξη θεραπείας (2 μήνες περίπου μινοξ).

Σαν να μου φαίνεται ότι έχει σκουρύνει το κρανίο,έτσι;
 

BLuEArMy

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Από τη δική μου εμπειρία η μινοξιδίλη από μόνη της μπορεί να σου δώσει θεαματικά αποτελέσματα ειδικά πάνω στο χρόνο.. αλλά μετά απο αυτό το σημείο τα αποτελέσματα αρχίζουν να χάνονται και μεχρι τη συμπλήρωση του 2ου χρόνου το αργότερο χάνονται όλα τα αποτελέσματα και πας εκεί που θα 'σουν έστω και αν συνεχίσεις να είσαι πιστός σ'αυτή! Επαναλαμβάνω αυτή είναι η δική μου εμπειρία όπως και πολλών άλλων! Επίσης μετά από τη χρήση πολλών ειδών τοπικών (revivogen, spiro, spectral κλπ), πλεον δεν αντέχω να τα συνεχίσω γιατί κουράζει η χρήση τους όσο κι αν θέλεις να αγωνιστείς και αυτό θα το δείς μετά από κάποιο διάστημα! Γι'αυτό κι εγώ έστω και αν έλεγα δε θα ακουμπήσω propecia.. το παίρνω εδώ και 40 μέρες χωρίς καμία απολύτως παρενέργεια.. και βάζω μια φορά μινοξιδίλη! Οι περισσότεροι μετά από τον πρώτο καιρό πειραματισμού.. αν θέλουν να συνεχίσουν τελικά καταλήγουν στα βασικά.. που είναι και τα πιο (ίσως και τα μόνα τελικά) αποτελεσματικά μακροπρόθεσμα..! Φτάνει να είσαι τυχερός και να μην αντιδρά σ'αυτά ο οργανισμός σου!

Επίσης για ξηροδερμία βρές EMU OIL... πραγματικά ΜΑΓΙΚΟ για άπειρους λόγους...(google it) Παρ'όλη τη λαδίλα ,το βάζω 2 χρόνια τώρα, όποτε μπορώ.. γιατί είναι πραγματικά θαυματουργό.. ενώ εκτός των άλλων θεωρείται και (πολύ ήπιο μάλλον) DHT blocker!
 

crossfire

Well-Known Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

BLuEArMy είπε:
Οι περισσότεροι μετά από τον πρώτο καιρό πειραματισμού.. αν θέλουν να συνεχίσουν τελικά καταλήγουν στα βασικά.. που είναι και τα πιο (ίσως και τα μόνα τελικά) αποτελεσματικά μακροπρόθεσμα..! Φτάνει να είσαι τυχερός και να μην αντιδρά σ'αυτά ο οργανισμός σου!

Συμφωνω......εγω πιστευω οτι το 95% των περιπτωσεων που ειναι αρνητικοι με την φινα στην αρχη χωρις να την εχουν δοκιμασει απλα μονο και μονο επειδη ακουσαν για τις παρενεργειες,αργα η γρηγορα θα καταληξουν σ'αυτη........
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

@ BLuEArMy: Φίλε μου,καταρχήν χρόνια πολλά και σ'ευχαριστώ για την επικοινωνία. Σε αυτό το σημείο να ξαναπώ πως δεν τρέφω αυταπάτες σχετικά με την κατάσταση μου.Σίγουρα το πάω για NW6 τουλάχιστον.Ο στόχος δεν είναι να σταματήσω οριστικά το πρόβλημα.Ο στόχος είναι να γίνει επανέκφυση σε κάποιο ποσοστό (και πιστέυω έχει αρχίσει και επιτυγχάνεται) και να κρατήσω -όταν κ αν το πετύχω- για λίγο ένα NW 3v + γενική αραίωση.Για 2 χρονάκια καλά είναι!Και όλο αυτό επειδή η ΑΑ με χτύπησε από πολύ νέο. Σε άλλη περίπτωση, δλδ αν ξεκινούσα να τα χάνω μετά τα 25-30 δεν θα με πείραζε πιστεύω εως κ καθόλου. Μιας όμως κ συμμετείχες στο θέμα, θα ήθελα την γνώμη σου για την εως τώρα πορεία της θεραπείας.Έχει γίνει όντως επανέκφυση ή είναι απλά ιδέα μου; Σκέψου ότι, απο μερικά μέλη αντιμετωπίστηκα σαν εντελώς καμένο χαρτί.
Όσο για το EMU oil θέλω κάποια στιγμή να το αγοράσω και να το χρησιμοποιώ σαν συμπλήρωμα.

@Crossfire: Φίλε μου χρόνια πολλά κ σε σένα. Καλώς ή κακώς θα ανήκω στο 5% αυτών που είναι αρνητικοί για την φίνα. Μιας κ συμμετείχες,πες μου κ εσυ αυτό που ρώτησα τον φίλο BLuEArMy.
 

BLuEArMy

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Ναι, όντως βλέπω κάποια διαφορά! Και σκέψου ότι αυτή έγινε μέσα σε 3 μήνες.. και ίσως βελτιωθείς κι άλλο! Εγώ αυτό που σου λέω είναι αφού μπορούν να γίνουν ακόμα περισσότερα αξίζει να προσπαθήσεις γιατί είναι κρίμα στο χρόνο να πεις κάτι έκανα και μετά να πας πάλι στο 0! Όσο για το emu oil μη το σκέφτεσε..! Εκτός από όσα ανέφερα γι'αυτό είναι και φυσικό αντιφλεγμονώδες.. Ότι ερεθισμό και να έχει το κεφάλι σου θα τον εξαφανίσει.. Εξάλλου μην ξεχνάς ότι η τριχόπτωση είναι αυτοάνοσο νόσημα και μείωση της φλεγμονής = μείωση και της τριχόπτωσης!

Όσο για τη φίνα δεν σε αδικώ γιατί και εγώ τη φοβάμαι.. όμως είπα θα δοκιμάσω! Με το παραμικρό που θα δω είπα θα τη κόψω.. αλλά ευτυχώς όλα εντάξει ακόμα ! Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι από τη στιγμή που παίρνεις τα Κ-μαχ.. AN αυτά κάνουν δουλειά , θα έχουν και τις ίδιες παρενέργειες! Γιατί η φιναστερίδη αν προκαλέσει παρενέργειες δε θα προκαλέσει ως ηπατοτοξικό φάρμακο η άμεσα αυτή.. αλλά έμμεσα λόγω της μείωσης της DHT!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mojo

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Όντως ενθαρρυντικά τα αποτελέσματα, ειδικά σε συνάρτηση με τις λογικές προσδοκίες σου. Πιστεύω θα δεις και άλλη βελτίωση μεσοπρόθεσμα.
Το πολύ κοντό κούρεμα με μηχανή θα το αναδείξει περισσότερο και κρίνοντας και από την δική μου περίπτωση θα σου βελτιώσει γενικά το στυλ.
Όσο για την φίνα, γνώμη μου είναι πως αν δεν βλέπεις παρενέργειες με αυτό που παίρνεις τώρα, μην φοβάσαι να την δοκιμάσεις, αφού αυτές προκύπτουν από την μείωση της ορμόνης.
Αλήθεια, γνωρίζουμε σε τι ποσοστό την μειώνει το παλμέτο?
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Bluearmy,μέσα σε 2 μήνες χρήσης μίνοξ!Στους τρεις πιστεύω θα ειμαι ακόμα καλύτερα!Όταν δω ότι δεν μπορεί να δώσει άλλο regrowth η μινοξ,θα περάσω και στο tricomin για να δώσει κ αυτό κάτι περισσότερο!Όσο για το emu oil ναι θέλω να το ξεκινήσω.Υπάρχει κάποια πρόταση για on-line αγορά του?Από Ελλάδα κατά προτίμηση γιατί δεν προλαβαίνω ανοιχτό το ταχυδρομείο ποτέ λόγω εργασίας!Για την φίνα τώρα που αναφέρεις, βλέπω ότι χρησιμοποιείς μισό propecia την ημέρα,δλδ 0,5 mg ημερισίως.Είναι αμελητέα η ποσότητα κατά τους περισσότερους εδώ μέσα.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Τα K-max που παίρνω,δεν τα παίρνω ως υποκατάστατο της φίνας, αλλά σαν υποκατάστατο του Revivogen.Θέλω δλδ να μειώσω την DHT όμως λιγότερο απ'ότι θα την μείωνα αν έπαιρνα φίνα.Άσε που,όπως έχω ξαναπεί,δεν έχω τριχόπτωση στη φάση που βρίσκομαι.Πραγματικά στο λούσιμο δεν φεύγει όυτε τρίχα.Μήπως υπάρχει περίπτωση ο οργανισμός μου να παράγει τα τελευταία 2 χρόνια λιγότερη DHT;Ή ακόμα ακόμα, οι τρίχες που έχουν μείνει στο κεφάλι μου να μην είναι ευαίσθητες στην DHT;

@Skeptikistis: Αφού τα χουμε πει ρε συ...να μην τα ξαναλέμε... πες το κόλλημα,πες το ψυχολογικό, πες το όπως γουστάρεις..προτιμώ κάτι που παράγει η φύση να βάζω στον οργανισμό μου,παρά κάτι που παράγει η Merck.Άλλωστε έχω πει πως κ με αυτές τις κάψουλες αν δω κάποια παρενέργεια θα τα κόψω.Όσο για το μήκος του μαλλιού, οι μακρυές τρίχες που υπήρχαν κ πριν ξεκινήσω θεραπεία,δεν έχουν διαφορετικό μήκος σε καμία απ τις φωτό που έχω ανεβάσει.Οι άλλες όμως τρίχες, αυτές δλδ που θέλω να μεγαλώσουν, όντως μεγαλώνουν και χοντραίνουν. Κ λέω για τις άλλες τρίχες (τις θεραπευόμενες γιατί τα πάνω τα παίρνω με την μηχανή στα 3εκ., και τις μικρές όπως είναι φυσικό δεν τις πιάνει η μηχανή.Επομένως, κάτι φαίνεται να γίνεται!
Όσο για το κλανίδι, δεν το χα συνειδητοποιήσει μέχρι τώρα που το λες, αλλά όντως νομίζω πως έχει αυξηθεί. Αυτό μας λέει κάτι;

@Mojo: Κ εγώ έτσι πιστεύω φίλε μου κ μακάρι να πάει καλά το πράμα!Για το κοντό κούρεμα που λες, έχω σκοπό κατά τον Ιούλιο να τα κουρέψω πολύ κοντά.Πιο συγκεκριμένα σκέφτομαι, όλα τα πυκνα μαλλιά (πλάγια και πίσω μέχρι κ το σημείο που αρχίζει η αραίωση,τα οποία βέβαια δεν έιναι κ τόσο πυκνά,κάτι το οποίο νομίζω θα βοηθήσει το συγκεκριμένο look να φαίνεται πιο ωραία) να τα κόψω στα 3 χιλιοστά με την μηχανή,όσο δλδ κουρεύω κ τα γένια στο πρόσωπο, και τα υπόλοιπα (τα πάνω, τα υπό θεραπεία) να τα κόψω όλα στο μήκος που θα βρίσκονται οι υπο θεραπεία τρίχες εκείνο το διάστημα. Εαν βέβαια - που το εύχομαι- οι υπο θεραπεία τρίχες έχουν μακρύνει πολύ,τότε θα τα κόψω όλα τα πάνω γύρω στο 1 με 1,5 εκατοστό.Θέλω να μαυρίσω κίολας πάνω κ πιστεύω θα δείχνει ωραία. Τι λες;
 

BLuEArMy

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

0.5mg δεν είναι καθόλου αμελητέα ποσότητα! Κάνει το 80% αυτού που κάνει το 1mg άρα έχει και μικρότερες πιθανότητες για παρενέργειες! Δεν έχω δει και κάτι επειδή είναι νωρίς ακόμα.. απλά από τη στιγμή που πέρασε ο μήνας και δε βλέπω παρενέργειες.. πιστεύω ότι μου κάνει παραπάνω καλό παρά κακό! Να σου πω το γιατί; Από τη στιγμή που ξεπέρασα τη φοβία, έστω κι αν δεν κερδίσω ούτε μια τρίχα το πρώτο χρόνο που είπα να το δοκιμάσω, η ψυχολογία μου έχει ανέβει πάρα πολύ λόγω του ότι δοκιμάζω κάτι νέο που αποδεδειγμένα μπορεί να βοηθήσει πολύ, άρα ελπίζω σε βελτίωση .. και δε κάθομαι να βλέπω συνέχεια αν αραίωσαν τα μαλλιά μου..! Τα βλέπω και λέω αν βελτιωθούν ακόμα λίγο με φίνα θα 'ναι τέλεια! Γιατί πιστεύω όταν κάποιον τον πειράζει η τριχόπτωση και όλη μέρα στενοχωριέται κάνει 10πλάσια ζημιά.. από κάποιες παρενέργειες που μπορεί να δώσει η φίνα.. την οποία μπορεί να κόψει κάποιος μόλις δει το παραμικρό! Γι'αυτό κι εσύ ξεκίνα τώρα όπως ξεκίνησες .. αφού βλέπεις θετικά αποτελέσματα και νιώθεις ότι μπορείς να πετύχεις κάτι και όταν δεις ότι χρειάζεσε το επόμενο βήμα βλέπεις και πράττεις..! Όπως έκανα και εγώ αυτά τα 2 χρόνια που προσπαθω! Πάνω από όλα είναι η ψυχολογία και το πως θα νιώθεις για το πρόβλημα της τριχόπτωσης! Όσο για emu oil εγώ χρησιμοποιώ κάποιο εδώ και 2 χρόνια.. αν θες στείλε pm να σου δώσω link!
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Ρε παιδιά, το 0,5 mg φίνας είναι το 1/10 του proscar. Εσείς λέτε ότι δεν είναι αμελητέα η ποσότητα αλλά οι περισσότεροι εδώ μέσα, παίρνουν 1/5 & 1/4 για να δουν αποτελέσματα.Τι να πω, δεν είμαι κ ειδικός αλλά μήπως υπερβάλουμε ότι 0,5 mg δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΜΕΛΗΤΕΑ ποσότητα;Εντελώς φιλικά το λέω.Άλλωστε η γνώμη μου για την φίνα είναι γνωστή πλέον.Bluearmy μαζί σου είμαι καλή επιτυχία σε όλα!Η ψυχολογία όντως είναι πολύ σημαντική.Σε υποστηρίζω σε αυτό, ανεξάρτητα απο το τι έχει ειπωθεί απο κάποια μέλη ότι δεν κάνει τπτ η θετική ψυχολογία...
Όσο για το pm που έστειλες σ'ευχαριστώ,αλλά όπως εξήγησα στο προηγούμενο μήνυμα ενδιαφέρομαι να αγοράσω μόνο απο Ελλάδα την παρούσα χρονική περίοδο.Θα το ψάξω κ από μόνος μου,απλώς αν κάποιος γνωρίζει το θέμα καλύτερα κ έχει κάποια σύσταση να κάνει, είναι καλοδεχούμενος.Ευχαριστώ κ πάλι!

@Skeptikistis: Πάντως έχω να το λέω, έχεις γίνει άλλος άνθρωπος.Έχεις λάβει υπόψιν σου όλα τα παράπονα που είχα απέναντι σου και προσπαθείς να αποκαταστήσεις τις σχέσεις μας ( :D :D )
 

BLuEArMy

Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

0.5 mg επαναλαμβάνω είναι μια πολύ καλή και ισοζυγισμένη ποσότητα! Ψάξε το καλύτερα και θα δεις! Όπως είπα δίνει ~80% του 1mg! Και όσων αφορά την τριχόπτωση δε πρέπει να κρίνεις το ποσοστό 0.5 σε σχέση με το Proscar αλλά με το Propecia...!

Όσο για τη καλή ψυχολογία δεν είπα ότι θα βγάλεις μαλλιά λόγω αυτής.. απλά δε προκαλείς προβλήματα στον οργανισμό σου από τη συνεχή ανησυχία για τα μαλλιά..!
 

Toppikistis

New Member
Απ: Minoxidil 5%, Revivogen, Fungoral, T-Gel (σε ΝW περίπου 6, ηλικία 22)

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα με την ποσότητα αυτή.Και 0 mg ακόμα καλύτερα για μένα! :p

Προς θεού δεν είπαμε ότι θα βγάλεις μαλλιά.Αλλά μια καλή ψυχολογία βοηθάει πάρα πολύ εν σχέση με μια κακή ψυχολογία (μαζί και τις συνέπειες της)!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα