Kwstakis, fue, λιόσης, 2500 grafts, 17-18/3/2015

aeratos28

Just aeratos
ακριβώς cvial!! για να σταματήσουν οι κάθε κλινικές να χρεώνουν ότι θέλουν και εμείς να ξέρουμε ακριβώς τι έγινε στο κεφάλι μας και ακόμη περισσότερο αν όντως έγινε αυτό που μας υποσχέθηκαν ότι θα κάνουν για τα λεφτά που μας ζητανε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Ναι φιλέ καταλαβαίνω πως το λες...εγώ απλά είπα πως ΑΝ γινονουν όπως θέλω με τόσα grafts (κατά τα λεγόμενα σας απίθανο αλλά λέω ΑΝ) δε θα εμπαινα στη διαδικασία να μετρησω τι και πως...Βέβαια αυτό που λέει ο cvial με τις φωτό και τη δειγματοληπτική μέτρηση(ή και τη συνολική γιατί όχι) είναι ακόμα καλύτερο...Δε παρεξηγουμαι επ ουδενί...
 

andy.k

Active member
Αν έχεις κάνει πύκνωση και δεν είναι ισομερής ή κατανομή των grafts σε όλο το τμήμα του κεφαλιού υπάρχει τρόπος την επόμενη μέρα να κανείς εκτίμηση του ποσά grafts σου εβαλαν τελικά?
 

andy.k

Active member
Φυσικά ναι ή φυσικά όχι? Αστειευομαι...αν υπάρχει κάποια μέθοδος θα με ενδιέφερε να την μάθω...κάποια παραπομπή?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ειναι πολύ απλή η μέθοδος: όταν παίρνεις τις εν λόγω φωτο φαίνεται πολύ εύκολα και η μμ τρίχα και η υπάρχουσα, αρα εύκολα μπορεις να δεις τι πύκνωση σου έκαναν, απλα το δείγμα πρεπει να ειναι μεγαλύτερο. Αν δεις το thread μου υπάρχουν τέτοιες φωτο οποτε θα καταλάβεις πως φαίνονται και οι υπάρχουσες και οι μεταμοσχευμένες.
 

andy.k

Active member
Κατανοητό απλά λέω πως αν η αραίωση και ως εκ τούτου κ η μεταφύτευση των grafts δεν είναι ομοιόμορφη πιθανόν να πρεπει να βγει ένας μέσος όρος των grafts ανά cm2 και μετά ένας πολλαπλασιασμός επί του συνόλου της περιοχης. Δεν αναφέρομαι στη δυσκολία προσδιορισμού των μεταφυτευμενων αλλά στη δυσκολία της εκτίμησης του ποσά έχουν μπει ανά περιοχή κλπ. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτή η απορία μου...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κατανοητό απλά λέω πως αν η αραίωση και ως εκ τούτου κ η μεταφύτευση των grafts δεν είναι ομοιόμορφη πιθανόν να πρεπει να βγει ένας μέσος όρος των grafts ανά cm2 και μετά ένας πολλαπλασιασμός επί του συνόλου της περιοχης. Δεν αναφέρομαι στη δυσκολία προσδιορισμού των μεταφυτευμενων αλλά στη δυσκολία της εκτίμησης του ποσά έχουν μπει ανά περιοχή κλπ. Ελπίζω να γίνεται αντιληπτή η απορία μου...

Έτσι ειναι και σε αυτές τις περιπτώσεις το δείγμα πρεπει να ειναι μεγαλύτερο για να ειναι πιο αξιόπιστος και ο μέσος όρος. Η εμβαδομέτρηση της περιοχης ειναι επίσης μια εύκολη διαδικασία που μπορει να γίνει και εκ των υστέρων. Φυσικά δεν μπορούμε να μιλάμε για απόλυτη ακρίβεια αλλα για πιο πολύ καλή προσεγγίση...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Κατενοηθη πληρως.:)
Κατ αυτον τον τροπο θα κινηθω αν το προχωρησω. Ωστοσο οταν μιλαμε για πυκνωση η τελικη επιβιωση και εκτιμηση μετα τους 12 μηνες εκτιμω πως ειναι πολυ δυσκολο να γινει...ποσες μαμα σου πεσανε κ ποσες μμ φυτρωσαν κλπ...Γι αυτο κ ανεφερα το " αν μεινω ικανοποιημενος" παραπανω κ φανηκα ισως αδαης...η περιπτωση του cvial ειναι ιδανικη απο θεμα ηλικιας,ληπτριας, εκτιμησης αποτελεσματος κ γιατρου...
Παντως για να κλεισω την παρενθεση θεωρω οτι ο κωστακης εχει ηδη αξιολογο αποτελεσμα και εχει να περιμενει ακομα. Αν κανει και το μπιφτεκι κ προσδιορισει κ τη hairline χωρις υπερβολες στο κατεβασμα θεωρω οτι θα φτασει σε πολυ καλο επιπεδο.
 

Corfu Rider

Active Member
Σε εμενα ειπε ξεκαθαρα η DHI οτι θα κανω 2 φορες, αλλα σε συνεχεις ημερες (δηλ 17-18), και οχι σε αποσταση 1 ετους.. νομιζω λεγεται giga session. Επισης μου ειπαν οτι ακομα και εαν τους ζητουσα "3.000+ grafts", δεν θα εκαναν κατι τετοιο σε συνεχομενες ημερες, διοτι επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος.
Οπως μου ανεφερε ο υπευθυνος της κλινικης οταν πηρα τηλ, "less is more"..
Δεν νομιζω να το κανουν για 'να ξαναπαμε', αλλα επειδη ΠΡΕΠΕΙ να ξαναπαμε.. και οχι απαραιτητα στην DHI, αλλα και σε οποιαδηποτε κλινικη..
Στην περιπτωση μου, που χρειαζομαι πυκνωση σε διαφορετικα σημεια, μαλλον δεν θα υπαρχει κινδυνος επιβαρυνσης, διοτι τα grafts αναγκαστικα θα διαμοιρασθουν..
Ουσιαστικες εντυπωσεις και review της κλινικης DHI θα γραψω ασφαλως κατοπιν της μμ..
Και θα μαθω και οσα μπορω γενικοτερα..))
 

poseidonas77

Well-Known Member
εγω παντως παιδια δεν θελω να πιστεψω σε καμια περιπτωση οτι μας ριχνουν στα μοσχευματα...
πιστευω οτι πολυ συχνα η φυτρωση ειναι φτωχη(κατω απο 80%)για διαφορους λογους που συζηταμε συχνα στο φορουμ και εαν συνδυαστει με σοκλος μονιμο το αποτελεσμα δειχνει φτωχο ..απογοητευτικο θα ελεγα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
εγω παντως παιδια δεν θελω να πιστεψω σε καμια περιπτωση οτι μας ριχνουν στα μοσχευματα...
πιστευω οτι πολυ συχνα η φυτρωση ειναι φτωχη(κατω απο 80%)για διαφορους λογους που συζηταμε συχνα στο φορουμ και εαν συνδυαστει με σοκλος μονιμο το αποτελεσμα δειχνει φτωχο ..απογοητευτικο θα ελεγα

Η μέτρηση δεν έχει σχέση μόνο με το "ρίξιμο" αλλα και με την πυκνότητα που πετυχαίνουν σε διάφορες περιοχές έτσι ο ενδιαφερόμενος να καταλαβαίνει τι του έχουν βάλει που και τι πρεπει να περιμένει...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε εμενα ειπε ξεκαθαρα η DHI οτι θα κανω 2 φορες, αλλα σε συνεχεις ημερες (δηλ 17-18), και οχι σε αποσταση 1 ετους.. νομιζω λεγεται giga session. Επισης μου ειπαν οτι ακομα και εαν τους ζητουσα "3.000+ grafts", δεν θα εκαναν κατι τετοιο σε συνεχομενες ημερες, διοτι επιβαρυνεται πολυ ο οργανισμος.
Οπως μου ανεφερε ο υπευθυνος της κλινικης οταν πηρα τηλ, "less is more"..
Δεν νομιζω να το κανουν για 'να ξαναπαμε', αλλα επειδη ΠΡΕΠΕΙ να ξαναπαμε.. και οχι απαραιτητα στην DHI, αλλα και σε οποιαδηποτε κλινικη..
Στην περιπτωση μου, που χρειαζομαι πυκνωση σε διαφορετικα σημεια, μαλλον δεν θα υπαρχει κινδυνος επιβαρυνσης, διοτι τα grafts αναγκαστικα θα διαμοιρασθουν..
Ουσιαστικες εντυπωσεις και review της κλινικης DHI θα γραψω ασφαλως κατοπιν της μμ..
Και θα μαθω και οσα μπορω γενικοτερα..))

Δεν το πιστεύω καθόλου αυτό. Ειναι καθαρά θεμα εμπορικής πολιτικής το οποίο πλασάρεται με επιστημονικά "τσιτάτα". Καθε περίπτωση ειναι διαφορετική, δεν υπαρχει ένα μέτρο για όλους. Έχει σχέση με την δότρια και την υπάρχουσα κατάσταση και έκταση της ληπτριας. 3500 graft σε κάποιον μπορει να ειναι πολύ safe και σε κάποιον άλλον 2000 να μην ειναι. Οι συνεχόμενες μερες επίσης έχουν να κάνουν με την δομή της κλινικής, την βελτιστοποίηση του οικονομικού οφέλους και καθόλου με την ασφάλεια. Τωρα για το "less is more" τι να πω, όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κανει κρεμαστάρια....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Μα αν δεν είναι safe τι να κάνει? Να μπει να οργώσει κ να τα ξηλωσει όλα.cvial σε εσένα σε καθαρό καμβά πήγε να ζωγραφίσει ο καλλιτέχνης. Δες όμως κ το παράδειγμα του παιδιού που πήγε rahal απλά για πύκνωση κ τώρα συναντιούνται Ιταλία κλπ για βρει άκρη. Επίσης βίντεο του lorenzo για πύκνωση...δεν έχω δει...ισως δεν έχω ψάξει
καλά...δε ξέρω...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μαλλον δεν το εχεις ψάξει, το 90% των βίντεο του Lorenzo αφορούν πυκνωσεις γιατι η πλειοψηφία της ΑΑ αφορα τέτοιου είδους επεμβάσεις. Περιπτώσεις σαν την δίκη μου ειναι σπάνιες, αν ο Lorenzo έκανε μόνο τέτοιες δεν θα είχε δουλειά. Αν η συγκεκριμένη Ελληνική κλινική μας είχε δώσει και παραδείγματα μεγάλων πυκνοτητων όπως και επεμβάσεων 3000-3500 graft (που στις μερες μας ειναι καθημερινότητα για τις καλές κλινικές) προφανώς και δεν θα έλεγα τίποτα για τον συγκεκριμένο φίλο γιατι όντως μπορει να υπήρχε θεμα safety. Ξέρουμε όμως όλοι εδώ μέσα οτι έχουν πολιτική λίγων graft σχεδόν σε όλους αρα κάτι άλλο τρέχει...Η περίπτωση του παιδιού στο Ραφαλ ειναι εξαίρεση για την οποία εχω γράψει και εγώ οτι ήταν παρακινδυνευμένη. Μια εξαίρεση όμως δεν δημιουργεί κανόνες...
 
Τελευταία επεξεργασία:

aeratos28

Just aeratos
δεν θα συμφωνησω μαζί σου cvial σε αυτό που λες στη περίπτωση του παιδιού που πήγε στον ραχαλ..αυτη ή περίπτωση είναι το κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή για τους ενδιαφερόμενους για εμφύτευση!! το παιδί,ήδη είχε πολλά μαλλιά και τον φόρτωσε με 4500 grafts..Σκέψου ότι εσύ τόσα θα βάλεις και θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και με πυκνότητα σε ένα εντελώς άδειο κεφάλι..ο φίλος πήγε να κάνει τι με τόσα grafts??το shockloss ήταν δεδομένο ότι θα υπήρχε..το θέμα είναι γιατί δεν τον προστάτεψε ο γιατρός..απλά είναι πολιτική όλων των μεγαλογιατρων ή ταρίφα 15000€ ανά χειρουργείο..για μένα δεν χρειαζόταν να περάσει τα 2000-2500 grafts..ώστε και αποτυχία να είχε,όπως έχει δηλαδή,να μπορεί μετά κάπως να το διορθώσει..αυτο τώρα δεν γίνεται.πάει ή δοτρια..και τρέχει να δει τι γίνεται τώρα.επίσης δεν είναι εξαίρεση το συγκεκριμένο,χαμός γίνεται πολύ καιρό τώρα,σε όλα τα φόρουμ για τέτοια δικά του αποτελέσματα.
 

andy.k

Active member
Παιδιά οκ ακόμα κ hdc το 3χιλιαρο grafts=7.5 χήνες € είναι stadaraki...2 μέρες 7500€...αλλά κατά τ αλλά προσφορα 2.5€/grt...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δεν θα συμφωνησω μαζί σου cvial σε αυτό που λες στη περίπτωση του παιδιού που πήγε στον ραχαλ..αυτη ή περίπτωση είναι το κλασσικό παράδειγμα προς αποφυγή για τους ενδιαφερόμενους για εμφύτευση!! το παιδί,ήδη είχε πολλά μαλλιά και τον φόρτωσε με 4500 grafts..Σκέψου ότι εσύ τόσα θα βάλεις και θα έχεις ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και με πυκνότητα σε ένα εντελώς άδειο κεφάλι..ο φίλος πήγε να κάνει τι με τόσα grafts??το shockloss ήταν δεδομένο ότι θα υπήρχε..το θέμα είναι γιατί δεν τον προστάτεψε ο γιατρός..απλά είναι πολιτική όλων των μεγαλογιατρων ή ταρίφα 15000€ ανά χειρουργείο..για μένα δεν χρειαζόταν να περάσει τα 2000-2500 grafts..ώστε και αποτυχία να είχε,όπως έχει δηλαδή,να μπορεί μετά κάπως να το διορθώσει..αυτο τώρα δεν γίνεται.πάει ή δοτρια..και τρέχει να δει τι γίνεται τώρα.επίσης δεν είναι εξαίρεση το συγκεκριμένο,χαμός γίνεται πολύ καιρό τώρα,σε όλα τα φόρουμ για τέτοια δικά του αποτελέσματα.

Αγαπητέ φίλε aerate, δεν κατάλαβες τι ειπα και απορώ γιατι ειναι ξεκαθαρο. Αν διαβάσεις τι εχω γράψει στο thread του παιδιού θα δεις οτι εχω πει ακριβώς αυτά που λες και εσυ, δηλαδή οτι ηταν πολύ risky και δεν έπρεπε (μαλλον) να γίνει. Η φράση μου "η εξαίρεση δεν δημιουργεί κανόνες" δεν έχει σχέση με τον Rahal αλλά με το γεγονός οτι ένα αποτυχημένο παράδειγμα μμ πολλών graft δεν σημαίνει οτι ο κανόνας ειναι "οτιδήποτε πάνω απο 1000-1500graft ειναι επικίνδυνο" όπως προσπαθεί να μας πείσει η Ελληνική κλινική.
 

andy.k

Active member
Πηγα για συνάντηση και όπως πάντα το πηγα με εμβαδό κ επιθυμητή πυκνότητα και τα 2200 για όλο το κεφάλι που υπολόγιζα (όπου έχω θεμα εννοώ)... μου τα έβγαλαν 3000 μόνο για μπροστά...κι όταν Ρώτησα που ακριβώς θα χωρέσουν...μου είπαν " χωράνε θα στα στριμωξει ο Μαρ..ς..και άλλο παιδί που έκλεισε πρόσφατα πάλι 3000 του είπαν...7,5χιλιαρα είμαστε όλοι...δε μιλω για αποτελεσματα...για οικονομική αντιμετώπιση μιλω...
 
Μπλουζα