Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι αλλά Γιώργο αν δεν υπάρχουν τα Orcs και τα Uruk-Hai , πως θα λάμψουμε εμείς τα Elf ?
Μέχρι ενός σημείου και εγώ το έριχνα στο χαβαλε .... Αλλά θεωρώ ότι αυτό το στάδιο έχει ξεπεραστεί προ πολλού και υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που πραγματικά είναι τοξικά ενώ λόγω της θέσης τους έπρεπε να ήταν υπόδειγμα συμπεριφοράς... Έχουν αποδείξει το ποιόν τους και οι άνθρωποι δεν αλλάζουν ειδικά σε προχωρημένη ηλικία ... Θα γίνονται ανά διάστηματα σκηνικά με αφετηρία πάντα την ίδια ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι πως ο @CVIAL έχει επιλέξει τα τελευταία χρόνια ένα πολύ δύσκολο χόμπι. Η δυσκολία βέβαια δεν είναι στο να τροφοδοτεί το forum τόσα χρόνια με τεχνικά στοιχεία και αναλύσεις , η δυσκολία είναι να διαχειρίζεται συμπεριφορές , να προσπαθεί να κρατάει ισορροπίες μεταξύ μελών και όχι μόνο και γενικότερα να αστυνομευει την αξιοπιστία του forum.

Ότι έγινε με τον vlafo εγινε , υπάρχουν πολλές ερμηνείες, ο καθένας το βλέπει από την δική του οπτική ,λάθος η σωστή. Σαφώς υπάρχει φάουλ για εμένα , η λογική δε θα παρουσιάσω ,που κάνεις δε μπορεί να το κρίνει αυτό, αλλά θα κάνω τεστ παρατηρητικότητας στα μέλη είναι λίγο άστοχη. Δηλαδή αν τα μέλη ( το 1% δηλαδή, γιατί οι υπόλοιποι είμεθα και άσχετοι)τελικά ανακάλυπταν την μμ θα γινόταν παρουσίαση? Και αν όντως κράτησε ένα 20%απο τα νέα μμ μαλλιά ήταν αντικειμενικές οι φωτό? Ερωτήματα και σκέψεις που δε θα έχουν τελειωμό.

Πιστεύω η ποινή ήταν αυστηρή κυρίως ως προς την άμεση εφαρμογή της αφού δεν έδωσε την δυνατότητα στον βλαφο να απαντήσει ,εφόσον ήθελε να το κάνει βέβαια και αν με κάποιο τρόπο σε ένα επόμενο post o mod τον εξέθετε διακριτικά.

Με το θέμα που προέκυψε βέβαια η κατάσταση έχει γίνει μυλος της Μυκόνου, όλοι θυμηθήκαμε τις αντιπάθειες και τις συμπάθειες πού έχουμε προς αλλά μέλη και κλινικές και θα φτάσουμε να συζητάμε για το Κυπριακο στο τέλος. Πρέπει να λήξει άμεσα όλο αυτό γιατί μας βλέπω να γυρνάμε το αρνί με το ένα χέρι και με το άλλο......

Καλό Πάσχα καλή Ανάσταση και καλή φώτιση σε όλους μας.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιστεύω η ποινή ήταν αυστηρή κυρίως ως προς την άμεση εφαρμογή της αφού δεν έδωσε την δυνατότητα στον βλαφο να απαντήσει ,εφόσον ήθελε να το κάνει βέβαια και αν με κάποιο τρόπο σε ένα επόμενο post o mod τον εξέθετε διακριτικά.

Πρέπει να πω εδώ δυο λόγια για την ποινή και το σκεπτικό της. Πέρυσι στη δουλειά, στο εργοστάσιο, σε θέση "μουτζούρας" πήρα για εκπαίδευση 3 νέα παιδιά, τον γιό μου, έναν ανιψιό μου και έναν άσχετο. Με τον άσχετο ήμουν ελαστικός, με τον ανιψιό λιγότερο, με τον γιό καθόλου. Ο λόγος είναι θεωρώ προφανής. Για να αποκαταστήσεις την ισορροπία, η αντιμετώπιση πρέπει να είναι αντιστρόφως ανάλογη της σχέσης. Έτσι μόνο δίνεις ξεκάθαρο μήνυμα ότι κανείς δεν μπορεί να εκμεταλλεύεται την συγγενική ιδιότητα. Οι υπόλοιποι υπάλληλοι αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει αίσθημα δικαίου χωρίς προνομιακές μεταχειρίσεις. Ο γιός μου κάποια στιγμή αντέδρασε από την σκληρή (και κάποιες φορές άκαμπτη) συμπεριφορά αλλά όταν του το εξήγησα, το κατάλαβε και υπάκουσε. Το ίδιο ισχύει και με τους φίλους, ιδιαίτερα τους "κολλητούς".

Είναι γνωστό ότι ο @vlafo είναι από τα λίγα μέλη με τα οποία έχω ιδιαίτερες σχέσεις, έχουμε βρεθεί αρκετές φορές, cons, αναλύσεις, μετρήσεις, κλπ. Δεν νομίζω να έχω μιλήσει και να αναλύσει δια τηλεφώνου και δια ζώσης θέματα μμ με κάποιο άλλο μέλος περισσότερο. Μόνο ίσως με τον Stripar αλλά αυτός πλέον έχει αποχωρήσει.

Όταν λοιπόν έπεσα πάνω στην φωτογραφία, το κείμενο που την συνόδευε, την σιωπή των αμνών από κάτω, το "φουντωμα" του James, την μη παρέμβαση στο σχόλιο αμέσως μετά, αισθάνθηκα σαν να μου την είχε κάνει ο γιός μου στο εργοστάσιο. Σε τέτοια περίπτωση δεν θα ζήταγα ούτε εξηγήσεις, ούτε απολογία, ούτε θα ήμουν πολύ δημοκρατικός. Θα είχε φύγει επιτόπου και άνευ συζήτησης, για παραδειγματισμό. Η ποινή έπρεπε να είναι άμεση και συντριπτική, όχι για να τιμωρηθεί ο ίδιος αλλά για να καταλάβει όλο το φόρουμ ότι κανείς δεν μπορεί, ούτε σαν υποψία, να εκμεταλλεύεται ιδιαίτερες σχέσεις για να έχει προνομιακή μεταχείριση σε τέτοιου είδους αδικήματα. Προσοχή δεν λέω ότι το εκμεταλλεύτηκε ο Vlafo, λέω τι θα προέκυπτε σαν εικόνα και σαν υποψία τώρα και στο μέλλον. Αυτό είναι το διακύβευμα και δεν έχει καμία σχέση ούτε με την δημοκρατία, ούτε με την ελευθερία, από την πρώτη στιγμή είχα δηλώσει ότι είναι ανοιχτός ο δρόμος της επιστροφής.

Λυπάμαι αν το πήρε προσωπικά, από την δικιά μου πλευρά, το σκεπτικό της αντιμετώπισης είναι αυτό που αναφέρω παραπάνω και τίποτα άλλο. Μακάρι να μην είχε δημιουργηθεί η τέλεια καταιγίδα και να υπήρχε καλύτερος δρόμος διαφυγής. Για αυτούς που προσπαθούν να δημιουργήσουν μια αναλογία με τον περίπτωση Αναστασάκη θα απαντήσω ότι είναι εντελώς διαφορετικό. Άλλο ο γιατρός, ένας επαγγελματίας του χώρου με τον οποίο προσπαθείς να ισορροπήσεις για το καλό του φόρουμ με βάσει την πολιτική που έχει χαραχθεί για την παρουσία των κλινικών, άλλο ο "κολλητός" σου με τον οποίο μιλάς για το κοινό σας χόμπυ.

Επέλεξα να γράψω την πλήρη ερμηνεία της απόφασής μου με τον @vlafo πάλι εδώ, για να μην αρχίσουν κάποιοι να λένε ότι απλά εφευρίσκω δικαιολογίες για να τον κρατώ αποκλεισμένο. Ακόμα και έτσι όμως πολλοί θα έχουν αντίθετη άποψη. Δικαίωμά τους. Με τον Vlafo ήδη έχει γίνει μια αρχική επικοινωνία και αναμένεται να συνεχιστεί.

Από όλα τα σχόλια στο μετά-ban διάστημα, το πιο εύστοχο ήταν του @tol. Στις κοινότητες το ομαδικό συμφέρον είναι υπέρτερο του ατομικού. Ως εκ τούτου θεωρώ ότι ο αποκλεισμός αλλά και η άνευ όρων επαναφορά του Vlafo εξυπηρετούν αυτή την αρχή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

panos1234

Well-Known Member
Σωστός mod και απόλυτα τεκμηριωμένη τοποθέτηση. Η αλήθεια είναι πως και εγώ αντέδρασα υπερβολικά, αλλά σύμφωνα με το σκεπτικό σου ,με καλύπτεις απόλυτα διότι έτσι λειτουργώ και εγώ με βάση την δουλειά και την καθημερινότητα μου.
Οι δικοί μου άνθρωποι ΠΡΈΠΕΙ να είναι πιο φιλότιμοι και σωστοί από τους ξένους.

Χαίρομαι για την οποία εξέλιξη είχε το θέμα με τον @vlafo
 

aeratos28

Just aeratos
Αφήστε τα αυτά,προετοιμαστείτε για τα live βιντεάκια ..να σου πω εγώ ποιος χρωστάει και ποιος έχει το γάιδαρο..που παίζουμε τις κουμπάρες εδώ και μήνες ,με νάζια τύπου δεν απαντάω καν ..βγήκαν κατηγόρησαν τα παιδιά και ουδεμία απάντηση ..για να βγουν τα p.m ,όπως έκανε ο tol και είδατε όλοι τι και πως..το αντίστοιχο να γίνει και με aldo jacksmith παρακαλω...η όπως λέει ο φίλος σου ο παν,χέζεστε?δικαίωμα λόγου θα έχετε όταν αποδεχτείτε να δημοσιευτούν όλα αυτά τα οποία έχουν πει τα παιδιά..ΑΚΡΙΒΩΣ,όπως έγινε στην περίπτωση του vlafo .
εκεις που μας χρωστουσαν μας πηραν κ τον γαιδαρο...λενε σε ενα αλλο χωριο @CVIAL

ενταξει οτι να ναι...
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Χρήστο χωρίς παρεξήγηση νομίζω ότι είσαι εκτός τόπου. Η εκτός θέματος αν θες.

@Vdupa, δεν νομίζω ότι είναι εκτός τόπου ή θέματος. Ο καθένας μπορεί να εκφέρει την άποψή του με κόσμιο φυσικά τρόπο. Δεν βλέπω κάτι επιλήψιμο στην απάντηση του Χρήστου. Αυτή είναι η άποψή του.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφήστε τα αυτά,προετοιμαστείτε για τα live βιντεάκια ..να σου πω εγώ ποιος χρωστάει και ποιος έχει το γάιδαρο..που παίζουμε τις κουμπάρες εδώ και μήνες ,με νάζια τύπου δεν απαντάω καν ..βγήκαν κατηγόρησαν τα παιδιά και ουδεμία απάντηση ..για να βγουν τα p.m ,όπως έκανε ο tol και είδατε όλοι τι και πως..το αντίστοιχο να γίνει και με aldo jacksmith παρακαλω...η όπως λέει ο φίλος σου ο παν,χέζεστε?δικαίωμα λόγου θα έχετε όταν αποδεχτείτε να δημοσιευτούν όλα αυτά τα οποία έχουν πει τα παιδιά..ΑΚΡΙΒΩΣ,όπως έγινε στην περίπτωση του vlafo .

Αεράτε θα σε παρακαλέσω να μην μεταφέρεις την ιστορία με τον Αναστασάκη σε αυτό το νήμα και σταμάτα ρε διάολε με τις εκφράσεις, λες και βλέπω συνέχεια κλιπάκια LubenTV. Η άποψη του Χρήστου, όσο και αν είναι ταυτισμένος με τον Αναστασάκη, μπορεί να είναι και άποψη άλλων, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να συμφωνούμε όλοι με όλες τις αποφάσεις ούτε να κάνουμε συμψηφισμούς με άλλες περιπτώσεις.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αφήστε τα αυτά,προετοιμαστείτε για τα live βιντεάκια ..να σου πω εγώ ποιος χρωστάει και ποιος έχει το γάιδαρο..που παίζουμε τις κουμπάρες εδώ και μήνες ,με νάζια τύπου δεν απαντάω καν ..βγήκαν κατηγόρησαν τα παιδιά και ουδεμία απάντηση ..για να βγουν τα p.m ,όπως έκανε ο tol και είδατε όλοι τι και πως..το αντίστοιχο να γίνει και με aldo jacksmith παρακαλω...η όπως λέει ο φίλος σου ο παν,χέζεστε?δικαίωμα λόγου θα έχετε όταν αποδεχτείτε να δημοσιευτούν όλα αυτά τα οποία έχουν πει τα παιδιά..ΑΚΡΙΒΩΣ,όπως έγινε στην περίπτωση του vlafo .

Τα pm που έβγαλε ο @Τol έγιναν με καταχρηστικό τρόπο. Κανονικά έπρεπε να έχει πάρει άδεια/συναίνεση από όσους εμφανίστηκαν εκεί και να μου τις κοινοποιήσει (τις συναινέσεις). Το επέτρεψα μόνο για να μην το κάνω ακόμα πιο περίπλοκο και γιατί θεώρησα ότι κανείς δεν θα είχε αντίρρηση. Κάποιοι ενοχλήθηκαν και μου το είπαν. Για να τα λέμε όλα.
 

Vdupa

Well-Known Member
@Vdupa, δεν νομίζω ότι είναι εκτός τόπου ή θέματος. Ο καθένας μπορεί να εκφέρει την άποψή του με κόσμιο φυσικά τρόπο. Δεν βλέπω κάτι επιλήψιμο στην απάντηση του Χρήστου. Αυτή είναι η άποψή του.
Την δέχομαι την άποψη του, απλα όταν κάποιος προσπερνάει οτιδήποτε έχει γραφτεί σαν να μην υπαρχει( έχουμε διαβάσει 50 μηνύματα που μας βοήθησαν να έχουμε μια εικόνα), ε τότε μου μοιάζει εκτός τόπου.


Και αυτή είναι η δική μου άποψη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

oreo

Well-Known Member
εκεις που μας χρωστουσαν μας πηραν κ τον γαιδαρο...λενε σε ενα αλλο χωριο @CVIAL

ενταξει οτι να ναι...
Ετσι είναι φίλε, είναι να τρελένεσαι.
Το δίκαιο θα ήταν ban o vlafo για 2 μήνες
Ban o Cvial διότι ξεμπάναρε τον vlafo
Βan στον tol που απέδειξε την προιστορία
Προαγωγή σου σε moderator λόγω πρότερου έντιμου βίου.
Αλλά τι να πεις άδικη κοινωνία, τα λεφτά και η εξουσία σε λάθος χέρια πάντα.
:cool: :D
 

Kostas97

Well-Known Member
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, ο Vlafo οπως και ορισμενοι ακομα, ειναι απο τους λιγους που εχουν τη γνωση να προσφερουν στο φορουμ και πρεπει να ειναι ΕΔΩ.
Σε αντιθετη περιπτωση θα καταληξουμε φορουμ τυπου "πολυ ωραιο/ κακο αποτελεσμα", "μαρεσει η hairline κλπ". Λιγοι εδω προσφερουν στην ουσια γνωσεις.
Οσοι λοιπον λετε οτι δεν επρεπε να επιστρεψει , προφανως δεν αναγνωριζετε το οφθαλμοφανες.
 

bobby

Well-Known Member
Ετσι είναι φίλε, είναι να τρελένεσαι.
Το δίκαιο θα ήταν ban o vlafo για 2 μήνες
Ban o Cvial διότι ξεμπάναρε τον vlafo
Βan στον tol που απέδειξε την προιστορία
Προαγωγή σου σε moderator λόγω πρότερου έντιμου βίου.
Αλλά τι να πεις άδικη κοινωνία, τα λεφτά και η εξουσία σε λάθος χέρια πάντα.
:cool: :D
Κάτι μου θυμίζει η πρόταση σου….
 

Xristos87

Well-Known Member
Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους, ο Vlafo οπως και ορισμενοι ακομα, ειναι απο τους λιγους που εχουν τη γνωση να προσφερουν στο φορουμ και πρεπει να ειναι ΕΔΩ.
Σε αντιθετη περιπτωση θα καταληξουμε φορουμ τυπου "πολυ ωραιο/ κακο αποτελεσμα", "μαρεσει η hairline κλπ". Λιγοι εδω προσφερουν στην ουσια γνωσεις.
Οσοι λοιπον λετε οτι δεν επρεπε να επιστρεψει , προφανως δεν αναγνωριζετε το οφθαλμοφανες.
διαφωνω ΚΘΕΤΑ κ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ

Οτι εχει μαθει και πει ο βλαφο ειναι απο οσα εχουν πει και δειξει ο Δρ Αναστασακης κ ο εξαιρετικος Cvial. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!! κ το λεω υστερα απο πολλες ωρες αναγνωσης εδω μεσα διαβαζοντας πολλα νηματα εκ των οποιων κ τα δικα τους.

το οτι δινει ζωη στον ψηφιακο κοσμο του φορουμ ειναι εντελως αλλο θεμα. Δεν εχει προσθεσει ΤΙΠΟΤΑ σε Γ Ν Ω Σ Η. απλα αναμασαει οτι εχουν πει οι ανωτερω συν καποια σχολια απο ξενα forums ή σχολια π ειδε κατω απο το youtbe. γουσταρει να βρισκεται εδω κ να δινει συμβουλες ή να κρινει αλλα οχι με υποβαθρο αλλα με κατι επιφανειακο/φτωχο σε ποιοτητα...το ιδιο θα μπορουσα να κανω κ εγω με οσα εχω πλεον μαθει αλλα δεν μπαινω στη διαδικασξα γιατι εχω ζωη στον φυσικο κοσμο.
ολα αυτα για να γινει επιτελους μια ΔΙΑΚΡΙΣΗ γθα την "προσφορα" του βαφλο. π αν δεν ηταν εδω μεσα πιστευω ακραδαντα τη θεση του θα επαιρναν αλλα εξαιρετικα μελη π κατα καιρους γραφουν κ σαφως εχουν βαθος ...
 

Vdupa

Well-Known Member
διαφωνω ΚΘΕΤΑ κ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ

Οτι εχει μαθει και πει ο βλαφο ειναι απο οσα εχουν πει και δειξει ο Δρ Αναστασακης κ ο εξαιρετικος Cvial. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!!
Kαι ετσι να ειναι που ειναι το κακο;
Πηρε γνωση και το πηγε παραπερα και ο ιδιος.
 

Xristos87

Well-Known Member
α
Kαι ετσι να ειναι που ειναι το κακο;
Πηρε γνωση και το πηγε παραπερα και ο ιδιος.
δεν ειναι κακο, αυτο λεω ..ΔΕΝ το πηγε παραπερα...ξανα διαβασε αυτο που εγραψα

δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι εδω μεσα. Αν φυγει θα βρεθουν αλλα ατομα να τον αντικαταστησουν.
 

panos1234

Well-Known Member
διαφωνω ΚΘΕΤΑ κ ΟΡΙΖΟΝΤΙΩΣ

Οτι εχει μαθει και πει ο βλαφο ειναι απο οσα εχουν πει και δειξει ο Δρ Αναστασακης κ ο εξαιρετικος Cvial. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!!! κ το λεω υστερα απο πολλες ωρες αναγνωσης εδω μεσα διαβαζοντας πολλα νηματα εκ των οποιων κ τα δικα τους.

το οτι δινει ζωη στον ψηφιακο κοσμο του φορουμ ειναι εντελως αλλο θεμα. Δεν εχει προσθεσει ΤΙΠΟΤΑ σε Γ Ν Ω Σ Η. απλα αναμασαει οτι εχουν πει οι ανωτερω συν καποια σχολια απο ξενα forums ή σχολια π ειδε κατω απο το youtbe. γουσταρει να βρισκεται εδω κ να δινει συμβουλες ή να κρινει αλλα οχι με υποβαθρο αλλα με κατι επιφανειακο/φτωχο σε ποιοτητα...το ιδιο θα μπορουσα να κανω κ εγω με οσα εχω πλεον μαθει αλλα δεν μπαινω στη διαδικασξα γιατι εχω ζωη στον φυσικο κοσμο.
ολα αυτα για να γινει επιτελους μια ΔΙΑΚΡΙΣΗ γθα την "προσφορα" του βαφλο. π αν δεν ηταν εδω μεσα πιστευω ακραδαντα τη θεση του θα επαιρναν αλλα εξαιρετικα μελη π κατα καιρους γραφουν κ σαφως εχουν βαθος ...

Όσο και να πονάει ο βλαφο σε λίγες ώρες γυρνάει!
 

Vdupa

Well-Known Member
α
δεν ειναι κακο, αυτο λεω ..ΔΕΝ το πηγε παραπερα...ξανα διαβασε αυτο που εγραψα

δεν με ενδιαφερει αν θα ειναι εδω μεσα. Αν φυγει θα βρεθουν αλλα ατομα να τον αντικαταστησουν.
και ξανα, ακομα και αν δεν το πηγε παραπέρα, ειναι ανώτερος απο το 95% του φόρουμ στο θεμα γνώσεων. Οχι δεν θα έπαιρνε καποιος αλλος την θεση του.
Αυτοι που γνωρίζουν εδω πράγματα εχουν λιωσει στο διάβασμά και ειναι λιγοι.

Και οι καλύτεροι εδώ κατι αναμασανε, δεν υπάρχει παρθενογένεση.
 
Μπλουζα